Turkcell 4.5G internet altyapısı 375 Mbps’e varan hıza ulaşacak

Turkcell 4.5G mobil internet teknolojisini destekleyen baz istasyonlar 375 Mbps’e kadar hızda bağlantı sağlayacak

Mobil internet altyapısında teknolojinin geldiği son noktayı müşterilerinin hizmetine sunmak için kolları sıvayan Turkcell 4.5G destekli baz istasyonlarının kurulumlarına hızla devam ediyor. 4.5G’de “Taşıyıcı Birleştirme Teknolojisi” ile 3 bandı birleştirip 1 Nisan 2016’da 375 Mbps hıza ulaşacak olan cep telefonu operatörü, 2017’den itibaren ise 1000 Mbps üzeri mobil hızları Türkiye’de ilk olarak sunmaya hazırlanıyor.

Turkcell 4.5G mobil internet teknolojisiyle fiber hızı mobile geliyor

Turkcell-Genel-Mudur-Yardimcisi-ilker-Kuruoz

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz Turkcell’in 4.5G altyapı kurulumları ile ilgili şunları söyledi:

“4.5G demek mobil internette fiber hız demek. 1 Nisan’da Türkiye’nin en hızlı 4.5G hızı olan 375 Mbps’i müşterilerimize sunmak için durmaksızın çalışıyoruz. Ancak amacımız sadece 1 Nisan değil, sonrasında da en yüksek hız ve kapasiteyi Turkcell’lilere sunabilmek. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de ilk defa 5 taşıyıcıyı birleştirerek gerçekleştirdiğimiz test ile mobilde 1200 Mbps hızlara ulaştık. Bugün kurduğumuz altyapı ise birkaç yıl içerisinde 1000 Mbps üzeri hızları mobil cihazlarımızda görmemizi sağlayacak sistemin omurgasını oluşturuyor. O nedenle attığımız her adım geleceğimize yön veriyor diyebiliriz.”

Turkcell 4.5G mobil internet hazırlıkları 1 Nisan 2016 tarihine kadar sürecek

Turkcell 4.5G mobil internet 375 Mbps'e kadar hızda çalışacak ve 1 Nisan 2016 günü yayına girecek.

Planlarını 4.5G’de 375 Mbps hızı sunmak üzere yapan Turkcell, altyapı tarafında Huawei ve Ericsson ile çalışıyor ve yerli 4.5G baz istasyonunun testlerine devam ediyor.  Tüm Türkiye’de onlarca farklı ekip aynı anda farklı yerlerde iletişim noktaları 4.5G destekli hale getirmek için aralıksız çalışıyor. 4.5G ile data kullanımının çok hızlı şekilde atması beklendiğinden, şebeke tarafında yapılacak optimizasyonlar da daha önemli hale geliyor. Bu nedenle Turkcell mühendisleri 4.5G destekli baz istasyonları kurulumlarına paralel olarak şebekede ihtiyaç duyulan güncellemeleri de hayata geçiriyor.

Turkcell 4.5G mobil internet hizmetinden yararlanmak için ne gerekiyor?

Akıllı telefonu 4.5G teknolojisini destekleyen kullanıcıların SIM kartları ücretsiz olarak 4.5G destekli SIM kartlar (USIM) ile değiştirilecek. 4.5G teknolojisinin kullanılmaya başlanacağı 1 Nisan 2016 tarihi itibarıyla, bu teknolojiyi kullanmak isteyenlerin hem akıllı cihazlarının hem de SIM kartlarının 4.5G ile uyumlu olması gerekiyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.