Üçüncü Nesil AMD G-serisi tümleşik SoC yongaları tanıtıldı

Üçüncü nesil AMD G-serisi SoC’ler, oyunlar, görüntüleme, endüstriyel denetim ve diğer yaygın 86x uygulamaları için tüm seçenekleri sunuyor

AMD müşterilere genişletilmiş bir portföy ve performans seçenekleri sağlayan 3. Nesil AMD Tümleşik G-Serisi’ni ve tümleşik G-Serisi LX SoC yongalarını Almanya’da gerçekleştirilen Embedded World fuarında tanıttı. Yeni ürünler, önceki nesil G-Serisi SoC cihazlarıyla pin uyumlu olan giriş seviyesi AMD G-Serisi LX SoC yongalarından başlayarak geliştiricilerin x86 platformda yeteneklerini genişletmelerini sağlıyor.

AMD G-Serisi işlemciler için ilk kez pin uyumluluğunu yüksek performanslı AMD Tümleşik R-Serici SoC yongalarıyla tanıştıran “Prairie Falcon (Kır Şahini)” ve “Brown Falcon (Kahverengi Şahin)” kod adlı iki yeni yüksek performanslı 3. nesil AMD Tümleşik G-Serisi SoC yongalarını da tanıttı.

Yeni ürünler; AMD müşterileri için geliştirme maliyetlerini azaltmaya yardımcı olan CPU, GPU, multimedya ve I/O (Girdi/Çıktı) kontrol donanımı açısından ölçeklenebilir performans, güç ve fiyat özellikleri getiriyor. Bu özellikler ödüllü Tümleşik G-Serisi SoC platformunun düşük güç tüketme kapasitesini artırıyor. Yeni G-Serisi işlemciler aynı zamanda, giriş düzeyinde ana akım oyunlardan, dijital sinyalizasyon, görüntüleme ve endüstriyel denetime kadar geniş bir yelpaze üzerinde üç boyutlu, grafik açısından zengin deneyimler sunuyor.

Yeni nesil G-Serisi’nin dengelenmiş çevresel destek ayarı, performans seçenekleri ve genel enerji verimliliğinin, şirketin müşterileri arasında ve tümleşik ekosistemde hızlı bir etki yaratması bekleniyor.

3. Nesil AMD Tümleşik G-Serisi SoC Yongaları

Düşük güç tüketen Tümleşik G-Serisi; kompakt, enerji tasarruflu, düşük enerji tüketimli ve ana akım tümleşik uygulamalar açısından önemli bellek bant genişliğine sahip bir SoC yongasıyla üç boyutlu, grafik açısından zengin bir deneyim ve düzgün bir sistem performansı sağlamak için tasarlandı.

Serideki yeni eklentiler önceki nesil tümleşik G-Serisi’ne oranla daha güçlü hesaplama ve grafik performanslarıyla, ince istemciler, IP set-üstü kutuları ve televizyonlar, kumarhane oyunları, endüstriyel denetim ve otomasyon, dijital sinyalizasyon ve iletişim ağları için ideal seçenek olarak öne çıkıyor. Y

Yeni modeller “Excavator” x86 CPU çekirdekler ve OpenGL ES, OpenCL, DirectX® ve EGL’yi destekleyen Graphics Core Next (GCN) grafiklerini içeriyor. Daha iyi bir tasarım esnekliği için yeni 3. Nesil Tümleşik G-Serisi SoC yongaları ve geçtiğimiz sonbaharda tanıtılan Tümleşik R-Serisi SoC yongaları da pin uyumlu olarak geliyor.

3. Nesil AMD Tümleşik G-Serisi SoC Teknik Özellikler

 • 2’ye kadar “Excavator” x86 çekirdek
 • Radeon grafikleri (4 GCN’ye kadar işlem birimi)
 • 4K x 2K H.265 kod çözme (Seçilen cihazlar üzerinde 10-bit e kadar uyumluluk), çok formatlı
 • kodlama ve kod çözme
 • Çoklu görüntüleme teknolojisi – HDMI 2.0, DP 1.2, eDP 1.4
 • 6~15W Termal Tasarım Gücü (TDP)
 • 2 Kanala kadar DDR4/DDR3
 • Entegre AMD Güvenli İşlemci
 • 10 yıl olarak planlanan dayanıklılık/ömür

Tümleşik G-Serisi LX Ailesi SoC Yongası

Tümleşik G-Serisi LX SoC yongası, gelişmiş multimedya ve ekran özellikleri ile etkileyici bir fiyat/performans sunuyor. LX SoC düşük güç tüketen yeni bir x86 Hata Düzeltme Kodu (ECC) ve GCN, DirectX® 11.2, OpenGL 4.3 ve OpenCL 1.2 destekli “Jaguar” CPU çekirdeğe sahip. Tümleşik G-Serisi LX SoC yongası; perakende satış noktası terminalleri, dijital sinyalizasyon, oyun salonları ve endüstriyel denetim de dahil sayısız uygulama ile uyumlu çalışıyor. Ürün “Steppe Eagle (Bozkır Kartalı)” kod adlı selefi ile aynı FT3b soketini kullanıyor ve Geode müşterileri için yüksek performanslı bir geçiş yolu sunuyor.

G-Serisi LX SoC Teknik Özellikler

 • 2 “Jaguar” x86 çekirdek
 • AMD Radeon Graphics Core Next (GCN) grafikleri
 • Çok formatlı kodlama ve kod çözme
 • Çoklu ekran teknolojisi – HDMI 2.0, DP 1.2, eDP 1.4
 • 6~15W TDP
 • Tekli-kanal DDR3
 • AMD Güvenli İşlemci
 • Endüstriyel sıcaklık – süresi uzatılmış sıcaklık SKU’lar

İlk 3. Nesil Tümleşik G-Serisi SoC yongaları bu yılın ilk ve ikinci çeyreğinde ek ürünlerle pazarda mevcut bulunacak. İlk Tümleşik G-Serisi LX ürünlerinin Mart ayında pazara sunulması bekleniyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.