Wikipedia Açılıyor mu? AYM Engelin Kaldırılmasına Hükmetti

Türkiye’de erişim engeli bulunan Wikipedia açılırsa şaşırmayın. Anayasa Mahkemesi (AYM) erişim engelinin kaldırılmasına hükmetti.

İnternet alemi özgür bilgi paylaşımı dendiğinde ilk akla gelen ortam. Bu ortamda gezinen kullanıcıların en az görmek istediği ekran da doğal olarak “Bu sayfaya erişilemiyor” ibaresini içeren ekranlar. Bundan 2,5 yıl kadar önce, 29 Nisan 2017‘de Türkiye’de Wikipedia erişim engeline maruz kalmıştı. Tarayıcılardan normal şekilde ziyaret edilmeye çalışıldığında Wikipedia’ya erişilemiyor, boş bir sayfa bizleri karşılıyordu.

İlginizi çekebilir: 1500-2000 TL Laptop Tavsiyeleri

İddialar Wikipedia’nın teröre destek veren içerikleri yayımladığı yönündeydi. İnternet ansiklopedisi olarak bilinen Wikipedia, içeriklerinin Türkiye’ye zarar verdiği gerekçesiyle Türk kullanıcıların erişimine engellenmişti. O gün bugündür davaları süren, erişimi tekrar açılmaya çalışılan Wikipedia dün Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından açıklanan kararla teorik olarak özgürlüğüne kavuştu.

Wikipedia Açılıyor mu? AYM Engelin Kaldırılmasına Hükmetti

AYM Wikipedia’nın engellenmesini özgürlüğün ihlali olarak nitelendirdi ve 6’ya karşı 10 oyla Wikipedia’nın yeniden erişime açılmasına hükmedildi. Hükmedilen bu karar internet ortamında engellenen birçok site için içtihat niteliği de taşıyor. Yani bu bir emsal karar ve erişim engeline maruz kalan diğer birçok site bu kararı emsal göstererek AYM’ye başvuruda bulunabilecek. Bakalım Wikipedia ne zaman açılacak, merakla bekliyoruz.