Windows 10, 200 milyondan fazla cihaza yüklendi

Windows 10’u 1 milyar cihaza ulaştırma hedefiyle yola çıkan Microsoft, Temmuz’dan bu yana 200 aygıta ulaştı

Windows 10 yüklü cihaz sayısı 200 milyonu aştı. Kullanıcılar Windows 10’a yükselterek daha güvenli ve hızlı bir Windows deneyimi yaşıyor. Aynı zamanda yeni deneyimler kazanıp eğleniyor. Kurumsal müşteriler ve eğitim sektöründe de Windows 10 için önemli bir talep gözlemleniyor.

Microsoft’un kurumsal müşterilerinin %76’sı aktif olarak Windows 10’u deneyimliyor. Kurumlarda ve eğitim sektöründe 22 milyonun üzerinde cihazWindows 10 ile çalışıyor. Windows İş Grubu Yöneticisi Kadir Şener, “Windows’un herhangi bir eski sürümüne kıyasla, Windows 10’da daha yüksek bir müşteri memnuniyeti gördüğümüz için heyecanlıyız. Aralık ayında, 10 milyar saatin üzerinde Windows 10 kullanımı ile bugüne kadar ki en yüksek Windows deneyimini yaşadık. Son zamanlarda, başka bir dönüm noktasına daha ulaştık. Sadece Aralık ayında insanlar Windows 10 ile 11 milyar saatin üzerinde vakit harcadı” dedi.

Windows 10 ile ilgili çarpıcı rakamları paylaşan Şener, “Sadece son bir ay içinde kullanıcılar Microsoft Edge ile 44,5 milyar dakika geçirdi.  Windows’un önceki sürümlerine kıyasla, cihaz başına %30 daha fazla Bing sorgusu yapıldı. Resim uygulaması içinde, 82 milyar resim görüntülendi. 2015 yılında oyuncular Windows 10’da 4 milyar saatin üzerinde oyun oynadı. Oyun severler, bilgisayarlarından 6,6 milyarı saati Xbox One oyunlarında kullandı” dedi.

Windows 10 çok platformlu bir işletim sistemi olmak üzere yola çıktı. 2015 yılının Temmuz ayında yayına giren işletim sistemi bugün itibarıyla 200 milyondan fazla cihaza yüklendi.

Windows Store, geliştiriciler için fırsatlar yaratarak, 2015 yılında daha da büyüdü

Windows 10’daki önemli bir yatırım da, yazılım geliştiricilerin tek bir platform üzerinden Windows 10 cihaz çeşitliliğine ulaşması oldu. PC, tablet, telefon ve birçok başka cihazda tek bir uygulama ve tek bir Windows Store ile uygulamalara ulaşma imkânı bulunuyor.

Yeni Windows Store’un hem tüketiciler hem de kurumlar için yeni tanıtım yüzeyleri ve içerik edinmelerine yardımcı olacak yeni vitrinleri var. Bu yaklaşım, Netflix, NPR, Pandora, Shazam, TuneInRadio, Twitter, Uber, Wall Street Journal, 1-800-Flowers ve fazlası da dahil olmak üzere 3 milyar ziyaretçi ve daha evrensel uygulamaların da katılımı ile ivme kazanıyor. Önemli geliştiriciler, Windows Store’a TombRaider Rise (2016), Minecraft: StoryMode, Telltale Oyun Serisi ve World of TanksBlitz gibi yeni oyunlar yüklüyor. Bu geliştiriciler milyonlarca kullanıcının oluşturduğu fırsatları görüyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.