Windows VR çağı bilgisayar devlerinin desteğiyle başlıyor

Bilgisayar üretiminde dünyanın en büyük markaları olan Lenovo, HP ve Dell, Windows VR sanal gerçeklik başlıkları için işbirliği yapacak.

Bilgisayar dünyasının görüntü deneyimi günden güne değişiyor ve gelişiyor. 90’lı yıllarda ve 2000’lerin başında tüplü monitörlere bakarken zaman içerisinde incecik LCD monitörler hayatımıza girdi. LCD monitörlerle birlikte görüntü deneyiminde çok ileri gidildi ve HD, Full HD derken artık kavisli Ultra HD monitörleri görmekteyiz. Monitörler bizler için tabii ki çok önemli. Ancak şu bir gerçek ki birçoğumuzun asıl hayali, bu sanal dünyaya dışarıdan bakmak yerine tam anlamıyla içinde olmak. Yani kısacası VR (Sanal Gerçeklik) teknolojisi ile oyunların, videoların ve yazılımların adeta içerisine dalmak. Eğer siz de bu hayal ile yanıp tutuşuyorsanız HTC Vive ya da Oculus Rift‘e servet ödemenize gerek kalmayacak. Microsoft’un Holographic Computing (Holografik Hesaplama) platformu dahilinde, Windows VR başlıkları yakında hayatımıza dahil olacak.

Windows VR

Microsoft Surface etkinliği çerçevesinde verilen bilgilere göre, dünyanın en büyük bilgisayar üreticileri olan Lenovo, HP, Dell ve ASUS üçlüsü Windows VR sanal gerçeklik gözlükleri için işbirliği yapacak. Bu gözlükler Microsoft’un yazılımsal desteğiyle Windows işletim sistemini ve bilgisayarımızdaki yazılımları holografik bir sanal dünyada yaşamamızı sağlayacak. Windows VR gözlükleri 299$ fiyatla piyasaya sürülecek.

Bu gözlüklerin ne zaman piyasaya çıkacağı şimdilik bilinmiyor, ancak sunumdan paylaşılan fotoğraflardan gördüğümüz kadarıyla birkaç prototip şimdiden hazır. Bakalım Microsoft’un hedeflediği holografik hesaplama platformu ne kadar başarılı olacak.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.