Xiaomi dizüstü bilgisayar, Intel desteğiyle geliştiriliyor

Xiaomi dizüstü bilgisayar, Intel’in işlemci ve ARGE desteğiyle hayata geçecek

Dünyanın en ünlü akıllı telefon markalarından Xiaomi, 2016’dan itibaren dizüstü pazarına girmeye hazırlanıyor. Yıllık ortalama 70 milyon mobil cihaz satış rakamıyla tüm dünyanın ilgisini çeken marka, PC sektöründe hiç deneyime sahip değil. Intel’in Xiaomi dizüstü bilgisayar projesini kaçırılmayacak bir fırsat olarak gördüğü ve üreticiye özel destek teklif ettiği söyleniyor. Mobil işlemci alanındaki pazar payını artırmak için tüm iş birliği ihtimallerini değerlendiren Intel, Çinli geliştiricinin ilk laptop modeli için seferberliğe girişiyor.

Xiaomi dizüstü bilgisayar modelinin temsili görseli.

Digitimes‘ta yazılanlara göre Intel, Xiaomi dizüstü bilgisayar üretimi kapsamında satın alnınan her Haswell işlemciye karşılık bir adet Intel Atom mobil çipset hediye edecek. Aynı zamanda Intel, Çinli şirketin ilk laptop modelinin araştırma ve geliştirme çalışmasında da yardım sunacak. Bu sayede tablet piyasasındaki Intel Atom çipsetli cihazların sayısı hatırı sayılır miktarda artacak.

Kasım ayında piyasaya sürülen Xiaomi Mi Pad 2, 2,2 GHz’de sınırlandırılan Intel Atom X5-Z8500 yonga setini içeriyordu. Hatta tabletin 64 GB dahili hafızalı versiyonu yılbaşından önce piyasaya sürüldü ve 1 dakika içinde tükendi. Hasswel işlemcili dizüstüler sayesinde varılan iş birliği sayesinde, üreticinin tablet maliyetleri iyice azalacak.

intel-haswell-core-i7-islemcili-xiaomi-dizustu-bilgisayar

Yaklaşık olarak 2 senedir sıkça dile getirilen Xiaomi dizüstü bilgisayar modeli, şimdiden Çin’in ünlü perakende alışveriş sitesi Banggood‘da listeleniyor. 8 GB DDR3 RAM içeren cihaz, 15,6 inç Full HD ekran, 2 GB NVIDIA GeForce GTX 760M ekran kartı ve Intel Core i7 işlemciyle donatılıyor.