AMD Radeon 400 serisi, 4K oyunları 60 fps hızla çalıştıracak

Polaris mimarili AMD Radeon 400 serisi ekran kartlarının 2016 yılında piyasaya sürüleceği söyleniyor

Çift GPU’lu Radeon R9 Fury X2’yi 2016 yılına ertelemek zorunda kalan AMD, bu seneyi performans/fiyat odaklı orta sınıf grafik kartı Radeon R9 380X ile kapattı. Sızdırlanlara bakılırsa şirket, R9 Fury X2 çift işlemcili ekran kartını piyasaya sürmek yerine yeni nesil “Polaris” GPU mimarili AMD Radeon 400 serisine odaklanmayı tercih ediyor.

amd-radeon-400-ekran-kartleri-polaris-grafik-islemci-mimarisi-ile-donatilacak

Bilgisayar donanımı paylaşımlarıyla ünlenen Güney Koreli teknoloji yayını HardwareBattle’da paylaşılan görsel, yeni nesil GPU mimarisinin ismini doğruluyor. Sızdırılan fotoğraflar 15 Aralık 2015 itibarıyla ambargodan çıktığı için, Polaris mimarisine ve Radeon 400 serisine burada yer vermekte sakınca görmüyoruz.

polaris-mimarili-amd-radeon-400-ekran-karti-serisi

2011 yılından bu yana piyasaya sürülen tüm AMD Radeon ürünleri, Graphics Core Next mimarisini temel alıyordu. 2016 yılının 2. yarısında tanıtılacağı söylenen Polaris, Graphics Core Next teknolojisinin yerine geçecek.

AMD Radeon 400 serisi GPU’lar 60 fps’de 4K Ultra HD oyun tecrübesi için optimize edilecek

AMD Radeon 400 serisi ekran kartları 60fps 4K UltraHD için optimize edilecek.

Bu ay ortaya çıkan söylentiler, Radeon 400 ürünlerinin HBM2 video bellek teknolojisiyle donatılacağını dile getiriyordu. Aldığımız son duyumlara göre yeni nesil üst düzey Radeon modelleri yalnızca HBM2 yeniliğiyle sınırlı kalmayacaklar. Bu kartların yüksek dinamik aralık (HDR) teknolojisiyle donatılan monitörleri destekleyeceği ve 4K/60fps oyunculuk için uygun zemin hazırlayacağı söyleniyor.

amd-radeon-high-dynamic-range-hdr-destegi-2016

Polaris GPU teknolojisi 14 nm veya 16 nm FinFet üretim süreciyle hayata geçecek. Dolayısıyla, eski nesil kartlara kıyasla daha ufak transistörler içeren AMD Radeon 400 modelleri 2 kata kadar fazla performans sunacak ve daha yüksek enerji tasarufu sağlayacak.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.