Xiaomi Mi5, Force Touch ekranla gelebilir

Çinli dev Xiaomi, yeni akıllı telefonu Xiaomi Mi5’in ekranında Force Touch teknolojisini sunarsa şaşırmayın.

Apple‘ın önce Apple Watch akıllı saatinde Force Touch ile karşımıza çıkardığı, ardından iPhone 6s ve iPhone 6s Plus akıllı telefonlarında 3D Touch ile daha ileri seviyeye taşıdığı “baskı hassasiyetine duyarlı dokunmatik ekran” teknolojileri diğer firmalar tarafından da kullanılmaya başlayacak. Phonearena tarafından paylaşılan habere göre Xiaomi, yeni akıllı telefonu Xiaomi Mi5’in dokunmatik ekranında baskı hassasiyetini algılayan Force Touch teknolojisine yer verecek.

force-touch-3d-touch

Baskı hassasiyeti algılayabilen dokunmatik ekran bizlere neler kazandırıyor diye merak ediyorsanız kısaca açıklama yapalım. Bu özelliğe sahip ekranlarda parmağınızı hafifçe dokunduğunuzda uygulamalar açılıyor, biraz daha sert dokunduğunuzda uygulamanın alt işlevleri ortaya çıkıyor. Apple’ın teknoloji dünyasına kazandırdığı 3D Touch teknolojisinin ardından sadece Xiaomi’nin değil Samsung’un da bu teknolojiye benzer çözümler üreteceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Xiaomi Mi5 hakkındaki diğer söylentilere bakılırsa telefonda 5,2 inç ekran, Qualcomm Snapdragon 820 ya da MediaTek Helio X20 yongaseti, ve Qualcomm’un Sense ID ultrasonik parmak izi okuyucu teknolojileri bulunabilir. Şimdilik Xiaomi Mi5 hakkında resmi bilgi bulunmuyor. Telefon hakkındaki güncel detaylar için gözünüz Cihaz.TV’de olsun.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.