Yılların Eskitemediği Efsane Mobil Oyunlar

Üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen oynanış zevkinden hiçbir şey kaybetmemiş efsane mobil oyunlar bu listemizde sizlerle.

Apple iOS App Store ve Google Play Store‘da öyle oyunlar geldi geçti ki, onlar mobil oyunculuğun gelişmesine büyük katkı sağladı. Yediden yetmişe herkese “cep telefonuyla oyun oynanabilir” fikrini aşılayan bu yıllanmış oyunların birçoğu halen yaşamaya devam ediyor ve oynanış zevki konusunda yeni oyunları aratmıyor. Bu tavsiye listemizde üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen oynanış zevkinden hiçbir şey kaybetmemiş en keyifli mobil oyunlar karşınızda olacak.

İlginizi çekebilir: En İyi Oyun Telefonu Satın Alma Tavsiyeleri

Bu oyunların en büyük avantajlarından biri, neredeyse tüm akıllı telefon ve tablet modellerinde çalışabilecek durumda olmaları. Grafik gücünden çok oynanış keyfiyle öne çıkan bu mobil oyunlar ölümsüz yapıda diyebiliriz. Sözü daha fazla uzatmadan oyunları sıralmaya başlayalım. Listemize eklememiz gerektiğini düşündüğünüz farklı oyunlar varsa sayfanın altındaki yorum bölümünde fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Herkese iyi eğlenceler dileriz.

Fruit Ninja (2010)

https://youtu.be/9Tm93tVTkEc

Fruit Ninja 2010 yılında piyasaya çıktığında sadece iOS ve Android değil SymbianOS dahil neredeyse tüm mobil işletim sistemlerine neşe katmıştı. Ekranda uçuşan meyveleri parmağınızla kesip biçtiğiniz bu oyun üzerinden geçen 10 yıla rağmen aşırı derecede keyifli.

İlk çıktığı döneme göre çok büyük gelişmeler kaydetmiş olan Fruit Ninja halen telefonda tablette yüklü tutulması gereken mobil oyunlardan biri. Oyunun Android ve iOS indirme bağlantılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Fruit Ninja Android indirme linki

Fruit Ninja iOS indirme linki

Cut The Rope (2010)

Fizik motoruyla görenleri kendine hayran bırakan Cut The Rope bu listede olmayı fazlasıyla hak ediyor. Parmağımızla ekrana dokunup ip keserek çeşitli bulmacalar çözdüğümüz bu oyun eskimek bilmeyen nadir mobil oyunlardan biri.

ZeptoLab tarafından geliştirilmiş olan Cut The Rope şu an ilk sürümünü tamamen ücretsiz olarak oyunculara sunuyor. ZeptoLab firmasının C.A.T.S. adlı oyununu da ayrıca oynamanızı tavsiye ediyoruz. Oyunun Android ve iOS indirme bağlantılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Cut The Rope Android indirme linki

Cut The Rope iOS indirme linki

Bejeweled Blitz (2010)

Bir dönem Facebook’taki oyunuyla sosyal medya kullanıcılarını kendine bağımlı hale getiren Bejeweled Blitz, 2010 yılından beri iOS ve Android kullanıcıları tarafından oynanıyor. Tam 10 yıldır piyasada olan bu hızlı tempolu bulmaca oyunu bir 10 yıl daha piyasada kalırsa şaşırmayız.

Rengarenk grafikleri, eğlenceli oynanışı ve arkadaşlarınızla rekabet edebilme imkanıyla Bejeweled Blitz halen indirilmeyi hak ediyor. Keyifli bir eşleştirme oyunu arıyorsanız bu yaşlı kurta bir şans daha verebilirsiniz.

Bejeweled Blitz Android indirme linki

Bejeweled Blitz iOS indirme linki

Temple Run (2011)

2011 yılında piyasaya çıkan ilk Temple Run oyunu gerçekten çok eğlenceliydi. Herkesin rekorunu birbiriyle paylaşıp hava attığı bu sonsuz koşu oyununda gerim gerim gerilerek atladık zıpladık.

Üzerinden tam 9 yıl geçmiş olmasına rağmen Temple Run halen uygulama mağazalarında duruyor ve isteyenler bu keyfi tekrar tekrar yaşayabiliyor. Arkanızda koşan garip yaratıkları fazla düşünmeyin ve atlayıp zıplamanın keyfini çıkarın. Oyunun Android ve iOS indirme bağlantılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Temple Run Android indirme linki

Temple Run iOS indirme linki

Where’s My Water (2011)

Dokunmatik ekranların ilk yaygınlaşmaya başladığı dönemlerin yaratıcı fikirli oyunlarından biriydi Where’s My Water. Parmağınızla ekrandaki toprak parçalarını temizleyerek suyu bir yerden başka bir yere taşımaya çalıştığınız bu oyun gerçekten çok eğlenceliydi.

Şu an halen uygulama mağazalarından satın alınabilir durumda olan Where’s My Water oyununun ilki ücretli, ikincisi ücretsiz olarak indirilebiliyor. Oyunun Android ve iOS indirme bağlantılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Where’s My Water Android indirme linki

Where’s My Water iOS indirme linki

Jetpack Joyride (2011)

Mobil oyunların iyi bir tasarım ve iyi bir oynanış deneyimiyle ölümsüz hale gelebileceğini bir kez de Jetpack Joyride ile görüyoruz. İnanılmaz basit kontrollere sahip olmasına rağmen bu oyun hala çok zor ve hala çok keyifli.

Jetpack Joyride, Fruit Ninja’nın yapımcısı HalfBrick Studios’un ikinci büyük oyunuydu ve uygulama mağazalarında aktif olarak indirilmeye devam ediyor. Oyunun Android ve iOS indirme bağlantılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Jetpack Joyride Android indirme linki

Jetpack Joyride iOS indirme linki

Angry Birds Friends (2012)

Aslında bu listeye ilk Angry Birds oyununu koymak istedik ama Rovio görünen o ki klasik Angry Birds‘ü ortadan kaldırmış. Biz de bu tavsiye listemizi Angry Birds Friends ile taçlandırmak istedik.

Kızgın Kuşlar’ın en eğlenceli hallerini deneyimleyebileceğiniz Angry Birds Friends üzerinden tam 8 yıl geçmiş olmasına rağmen keyfinden bir şey kaybetmemiş. Eğer hala denemediyseniz kesinlikle denemenizi öneriyoruz. Oyunun Android ve iOS indirme bağlantılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Angry Birds Friends Android indirme linki

Angry Birds Friends iOS indirme linki

Clash of Clans (2012)

Clash of Clans mobil cihazlarda “strateji oyunu” dendiğinde akla gelen ilk oyun olmayı yıllardır başarıyor. Tam 8 yıl önce bu zamanlarda piyasaya çıkan Clash of Clans sadece çok keyifli olmayı değil, firmasına çok büyük paralar kazandırmayı da sürdürüyor.

Halen son derece geniş ve aktif bir kullanıcı kitlesine sahip olan Clash of Clans’ı denemediyseniz hiç bulaşmayın diyoruz. Mazallah bu oyunun bağımlısı olursanız kendinizi fena kaptırabilirsiniz. Oyunun Android ve iOS indirme bağlantılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Clash of Clans Android indirme linki

Clash of Clans iOS indirme linki

Subway Surfers (2012)

Temple Run’dan farklı olarak yatarak da oynayabildiğiniz, telefonun veya tabletin hareket sensöründen bağımsız olarak ekranda parmağınızı kaydırarak oynadığınız Subway Surfers tam 8 yaşına bastı.

Yılların ne kadar çabuk geçtiğini bizlere gösteren bu oyunun metnini yazarken oyunu tekrar yüklemeye karar verdim ve hiç pişman olmadım. Nostalji yapmak isteyen herkese Subway Surfers indirmeyi tavsiye ediyorum. Oyunun Android ve iOS indirme bağlantılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Subway Surfers Android indirme linki

Subway Surfers iOS indirme linki

Candy Crush Saga (2012)

Kim derdi ki Candy Crush Saga bu kadar yıl boyunca popülaritesini sürdürsün ve en çok kazandıran mobil oyunlardan biri olmaya devam etsin… Tam 8 yıldır App Store ve Google Play Store’da bulunan Candy Crush Saga halen milyonların sevgilisi konumunda.

Tatlı tasarımlı şekerleri birleştirerek bölüm geçmeye çalıştığımız oyun eskimez grafikleri ve keyifli oynanışıyla hala oynamaya değer yapıda. Denememiş olma şansınız olduğunu pek düşünmüyoruz ama eğer denemediyseniz aşağıdaki bağlantıları kullanarak Candy Crush Saga’yı indirebilirsiniz.

Candy Crush Saha Android indirme linki

Candy Crush Saga iOS indirme linki

Plants vs Zombies (2013)

Bitkiler ve zombiler arasındaki amansız savaş, mobil cihazlarımızın ekranında tam 7 senedir sürüyor. Aradan geçen uzun yıllara rağmen Plants vs Zombies‘in ilk versiyonu bile birçok oyuncunun mobil cihazında yer almayı başarıyor. Hem iOS, hem Android hem de neredeyse diğer tüm oyun oynanabilen platformlarda yaşamını sürdüren ilk Plants vs Zombies oyunu keyfinden hiçbir şey kaybetmemiş durumda.

Sıradışı strateji oyunlarından biri olan Plants vs Zombies Android ve iOS platformlarında ücretsiz olarak indirilebilir durumda. Oyunun içerisinde satın alınabilecek eşyalar var ama hiç para harcamadan bu oyunu rahatlıkla oynayabiliyorsunuz. Eğer oyunu hala denemediyseniz aşağıdaki linkleri kullanarak mobil cihazlarınıza indirebilirsiniz.

Plants vs Zombies Android indirme linki

Plants vs Zombies iOS indirme linki

Real Racing 3 (2013)

Üzerinden geçen 7 yıla rağmen piyasadaki en gelişmiş grafiklere, en güzel oynanışa ve en geniş içeriğe sahip mobil oyunlardan biridir Real Racing 3. Tam 7 yılın ardından bu oyun halen grafik benchmark’ı olarak kullanılabilir ve bazı mobil cihazların grafik birimini epey zorlayabilir.

Eğer yarış oyunlarına meraklıysanız ve Real Racing 3’ü hala yüklemediyseniz neler kaçırdığınızı gördüğünüzde çok üzüleceksiniz. Bu oyun bir 7 sana daha uygulama mağazalarında boy göstermeye devam ederse şaşırmayacağız. Oyunun Android ve iOS indirme bağlantılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Real Racing 3 Android indirme linki

Real Racing 3 iOS indirme linki

Daha fazla oyun tavsiyesi için Oyun Tavsiyeleri kategorimizi bu bağlantıya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.