AirBar dizüstü ekranlarına dokunmatik özellik kazandırıyor

AirBar, standart dizüstü bilgisayarları dokunmatik ekranlı cihazlara dönüştürüyor

Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar, teknoloji tüketicisinin dokunmatik ekranlara alışmasını sağladı. Mouse ve klavye gibi yöntemlerini aradan çıkaran kapasitif dokunuş algılama teknolojisi, mobil cihazların dışındaki aygıtlarda da görülüyor. Bu özelliği sunan son model bilgisayarlar ve PC monitörleri, rakiplerinin bir adım ilerisine geçmeyi başarıyor. Fakat sırf dokunmatik ekrandan yararlanacağız diye, tıkır tıkır işleyen eski nesil aygıtlarımızı çöpe atamayız. CES 2016 fuarında sergileneceği ilan edilen AirBar, emektar bilgisayarların dokunuş algılamasını sağlıyor ve böylece kullanıcıyı yüzlerce lira masraf yapmaktan kurtarıyor.

AirBar 15,6 inç ekran boyuna kadar tüm dizüstü bilgisayarlarla kullanılıyor.

Dizüstü bilgisayarlara USB arayüzüyle bağlanan Neonode AirBar, tak-çalıştır mantığıyla işliyor yani sürücü yüklemeye gerek bırakmıyor. En fazla 15,6 inç ekran büyüklüğündeki dizüstülere bağlanan cihaz, Windows 7, 8, 10 ve Chromebook işletim sistemleriyle uyumlu. Geliştiriciler ürünün Mac OS uyumlu sürümünün de piyasaya sürüleceğini belirtiyorlar. AirBar’ın çalışma prensibi, Microsoft’un infrared teknolojili hareket algılayıcısı Kinect’e benziyor. Yerleştirildiği yüzey boyunca bir ışık alanı yayan cihaz, bu alana giren cisimleri takip ederek ekranın yönetilmesini sağlıyor.

airbar-dizustu-bilgisayarlari-dokunmatik-ekrana-kavusturan-sistem-2

Ürünün tanıtım videosundan anladığımız kadarıyla, yabancı cisimler ile kullanıcının vücudu arasında ayrım yapmayan bir giriş yöntemiyle karşı karşıyayız. Yani bu çözümü eldivenle bile kullanabileceğiz. CES 2016’nın ilgi çeken teknolojilerinden biri olacağından şüphe duymadığımız AirBar, 2016 yılında 49 dolar fiyatla satışa sunulacak.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.