AMD Radeon R9 Nano tanıtıldı

AMD Radeon R9 Nano ya da bilinen diğer adıyla Fury Nano resmi olarak tanıtıldı. AMD’nin kızgın miniği tüm detaylarıyla karşınızda!

AMD, Fury serisi ekran kartlarının en yenisi olan AMD Radeon R9 Nano ile karşımızda. Fiji grafik işlemci ile çalışan yeni ekran kartı, çok güçlü teknik özellikleri çok küçük bir tasarımda barındırıyor. Tamamen açık, yani hız aşırtmaya uygun yapıda olan AMD Radeon R9 Nano’da 4096 akım işlemcisi, 256 kaplama ünitesi ve 64 raster ünitesi bulunuyor. Ekran kartının saat hızı 1000MHz olarak belirtildi ancak bu hız dinamik olarak kontrol ediliyor. AMD Radeon R9 Nano, işlem gücü ihtiyacına göre daha düşük saat hızlarında çalışarak maksimum sessizliği ve enerji tasarrufunu vaat ediyor. Ekran kartı, 8-pin PCI-e güç bağlantısı aracılığıyla 175W güç çekiyor.

amd-radeon-r9-nano-cihaz-tv-2

HBM teknolojisi AMD R9 Nano ile yeniden kendini gösteriyor

AMD Fury serisi ekran kartları öne çıkaran özelliklerden biri olan HBM teknolojisi R9 Nano’yu farklı kılıyor. 4GB HBM1 4096-bit 500MHz (1GHz efektif) görüntü belleğine sahip olan ekran kartı, 512GB/s bellek bant genişliği sunuyor. AMD Radeon R9 Nano’nun bellek hızı o kadar yüksek seviyede ki, hız aşırtma ile bu hızı artırmak herhangi bir performans gelişimine sebep olamıyor.

Oyun performansına dayalı olarak yorum yapıldığında, AMD Radeon R9 Nano’nun GeForce GTX 980‘e yakın bir performans sunması bekleniyor. 7 Eylül 2015 tarihinde 645$ fiyatla piyasaya çıkacak olan ekran kartını görmek için sabırsızlanıyoruz.