Apple’ın eski CEO’su Türkiye’de Obi Android satacak

Obi Worldphone, Apple’ın eski CEO’su Johny Sculley tarafından kuruldu. Şirketin akıllı telefonların dizaynları Apple tasarımcısı Robert Brunner’ın elinden çıktı

Apple’ın teknoloji dünyasına sağladığı katkılar, her yıl piyasaya çıkan güçlü bilgisayarlarla, iPad veya iPhone ile sınırlı kalmıyor. Dünyanın en değerli şirketleri arasında yer edinen kuruluş, cihazlarının yanı sıra yetenekli insanlar yetiştirmesiyle de adından söz ettiriyor.

1983 yılından başlayarak 1993’e dek Apple’a CEO’luk hizmeti veren John Sculley, bu şirketten ayrıldıktan sonra kendi şirketini kurarak fark yaratmaya çalışan isimlerden biri. Sculley’in akıllı telefon markası Obi Worldphone, iki orta sınıf Android modeliyle 25 yaş ve daha genç kitleyi hedef alıyor.

obi-worldphone-800-1

Akıllı telefonların tasarımı, bir dönem Apple’ın endüstriyel dizayn şefliğini üstlenen Robert Brunner’a emanet edildi. Dinamik çizgilerle ve unibody gövde anlayışıyla hayata geçen Obi SF1 ve Obi SJ1.5 modelleri, Türkiye başta olmak üzere birçok pazara sunulacak.

Akıllı telefonların Ekim ayından itibaren boy göstereceği diğer marketler arasında Vietnam, Endonezya, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kenya, Nijerya, Tanzanya, Güney Afrika, Pakistan, ve Hindistan gibi Ortadoğu ve Asya ülkeleri bulunuyor.

Obi SJ1.5 teknik özellikleri ve fiyatı

Obi SJ1.5, serinin giriş sınıfı modelini oluşturuyor. 5 inç 720p ekranlı cihaz, 1,3 GHz dört çekirdekli MediaTek işlemci, 1 GB RAM, microSD destekli 16 GB dahili hafıza içeriyor. 5 megapiksel selfie kamerası ve 8 megapiksel arka kamerayla donatılan akıllı telefonun uluslararası fiyatı 129 $ nispetinde.

Obi SF1 teknik özellikleri ve fiyatı

Obi SF1, Sj1.5’in bütün özelliklerini bir adım geride bırakıyor. 5 inç Full HD ekranlı akıllı telefon sekiz çekirdekli 64-bit Qualcomm Snapdragon işlemci içerecek, iki farklı RAM ve hafıza tercihiyle satılacak. 32 GB dahili hafıza içeren 3 GB RAM’li üst düzey model 249 $’dan fiyatlandırılacak. 16 GB dahili bellek ve 2 GB RAM’le donatılan orta sınıf SF1 varyantıysa 199 $’lık fiyat etiketi taşıyacak.

Ekim ayında piyasaya sürülmesi planlanan akıllı telefonların Android 5.1 işletim sistemini temel alan Obi Lifespeed özel arayüzünü içerdiği belirtliyor. Cihazların Türkiye’deki fiyatları henüz ilan edilmedi.