AMD Ryzen 4000 Serisi Yüzde 17 Performans Artışı Vaat Ediyor

Ryzen 1000, 2000 ve 3000 serisi işlemcileriyle büyük başarı elde eden AMD, yeni Ryzen 4000 serisiyle bu başarıyı sürdürecek gibi görünüyor.

AMD firmasının Ryzen işlemcileri ilk piyasaya çıktığında herkes merak içindeydi. Yıllar boyu Intel ile amansız bir rekabet veren AMD çoğu segmentte geride kalıyordu. Ryzen firmanın yeniden yükselişi oldu ve AMD firması uzun bir aranın ardından yeniden sahanın daha güçlü takımı olmayı başardı. Görünen o ki firma bu başarı sürecinin devamını getirme konusunda kararlı. Techpowerup’ın haberine göre Ryzen 4000 serisi işlemciler yaklaşık %17 performans artışı sağlayacak.

İlginizi çekebilir: Cihaz.TV PC Toplama Tavsiyeleri

Zen2 serisi Zen1 serisine göre %15 civarında performans artışı sağlamıştı ve bu artış genel beklentileri fazlasıyla karşılamıştı. 7 nm üretim teknolojisinin avantajından faydalanan AMD, Intel’i işlemci pazarında daha da zor duruma sokacak gibi duruyor. Bunun dışında Ryzen 4000 işlemcilerin matematiksel işlem yapma kabiliyeti konusunda çok büyük bir ilerleme kat etmesi bekleniyor. AMD’nin yeni nesil Ryzen işlemcilerinin, Zen2 işlemcilere oranla %50 daha fazla Floating Point Ünitesi (FPU) sunacağı iddia ediliyor.

AMD Ryzen 4000

AMD Zen3 olarak adlandırılan Ryzen 4000’lerin net olarak hangi tarihte piyasaya çıkacağı bilinmiyor. Konu hakkındaki gelişmeleri takipte olacağız.