AMD Ryzen İşlemcileri ve Radeon Ekran Kartlarıyla Gelir Rekoru Kırdı

AMD Ryzen İşlemcileri ve Radeon Ekran Kartlarıyla Gelir Rekoru Kırdı

AMD cephesinde yüzler gülüyor. Büyük ilgi gören AMD Ryzen işlemciler ve yeni Radeon ekran kartları AMD’ye gelir rekoru kırdırdı.

AMD Ryzen işlemciler piyasaya çıkana kadar Intel piyasada adeta at koşturuyordu. AMD’nin yüksek nanometre değerleriyle fazlaca ısınan ve elektrik tüketiminde sınırları zorlayan FX serisi işlemcileri fiyat performans açısından avantajlı olsalar da Intel’in bileğini bükemiyorlardı. Takvimler 2 Mart 2017 tarihini gösterdiğinde ortaya AMD Ryzen işlemci ailesi çıktı ve Intel için zor günler başladı. 2017 yılının ilk çeyreğinden bu yana işlemci piyasasını adeta domine eden AMD’de 2019 yılı da çok parlak bir yıl oldu. Yapılan açıklamalara göre AMD, 2019 yılının son çeyreğinde 2,13 milyar Dolar gelir elde etmeyi başararak tarihi bir rekora imza attı.

İlginizi çekebilir: Cihaz.TV PC Toplama Tavsiyeleri

Bu inanılmaz yüksek gelir, yıldan yıla %50, çeyrekten çeyreğe ise %18‘lik bir artışı işaret ediyor. Şu an hem ekonomik işlemcilerin rekabetinde, hem orta seviyede hem de üst düzey işlemciler bazındaki rekabette çok iddialı modelleri bulunan AMD bu başarıyı sürdürecek gibi görünüyor. Şu an Ryzen 3 serisiyle işlemci pazarında güçlü bir duruş sergileyen AMD, masaüstü bilgisayar işlemcileri tarafında Intel’i neredeyse her segmentte egale etti diyebiliriz.

AMD’nin Ryzen işlemcilerinin yanında yeni nesil Radeon RX ve XT ekran kartlarının da çok iyi işler çıkardığı belirtiliyor. NVIDIA ile amansız bir rekabet içerisinde olan AMD, bu pazarda özellikle RX 570, RX 580, RX 590, RX 5500 XT, RX 5600 XT ve RX 5700 XT modelleriyle son derece iddialı satış rakamlarına imza atıyor. NVIDIA’nın RTX (Ray Tracing) teknolojisi şu sıralar GeForce RTX ekran kartlarını öne çıkarıyor olsa da AMD’nin ekran kartları fiyat performans açısından oldukça iddialı durumda. Ayrıca yakın gelecekte AMD’nin de RTX alternatifi bir teknolojiyi Radeon ekran kartı kullanıcılara sunacağı belirtiliyor. Bakalım 2019 yılının son çeyreğinde gösterilen bu büyük gelir başarısını önümüzdeki çeyreklerde de görecek miyiz merakla bekliyoruz.