Apple 2020 Yılı İlk Çeyrek Mali Sonuçlarına Göre Yine Paraya Para Demedi

Yeni bir yıl, yeni bir Apple mali çeyrek haberi ve yine rekor kazançlar. Apple 2020 yılının ilk çeyreğinde de paraya para demedi.

Apple, 2007 yılında ilk iPhone modelini piyasaya sürdüğünden beri cep telefonu pazarında kartlar yeniden dağıtıldı ve hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Steve Jobs’ın sahneye çıkıp ilk iPhone’u tanıttığı günden bu yana Apple neredeyse her yıl gelir rekoru kırmayı başarıyor. iPhone 11 modelleriyle o eski sansasyonel çıkışını yapamamış gibi görünüyor olsa da Apple cephesinde yüzler gülüyor. Bugün açıklanan verilere göre Apple 2020 yılının ilk çeyreğinde tam 91,8 milyar Dolar gelir elde etmeyi başardı. Bu gelirin 22,2 milyar Dolar‘ının net kar olduğu belirtildi.

İlginizi çekebilir: Cihaz.TV Cep Telefonu Tavsiyeleri

Apple’ın 2020 yılı ilk çeyrek gelir tahminleri 85,5 ila 89,5 milyar Dolar gelir elde edeceği yönündeydi. 91,8 milyar Dolar gelir elde ederek tahminlerin epey üstüne çıkmayı başaran teknoloji devi, hem ne kadar güçlü bir firma olduğunu bir kez daha gösterdi. Hem de borsada uzun süredir yükselen hisselerinin yükselmeye devam edeceğinin sinyallerini verdi. Bu gelir artışının en büyük sebeplerinden biri iPhone 11 modellerinin piyasaya çıkması ve doyurucu satış rakamları oldu. Ayrıca her yılın ilk çeyrek sonuçlarının yılbaşı tatili dönemini kapsadığını da unutmadan belirtmemiz gerek.

Apple 2020 Yılı İlk Çeyrek Mali Sonuçlarına Göre Yine Paraya Para Demedi

Apple CEO’su Tim Cook, mali raporların açıklandığı etkinlikte bazı dikkat çekici bilgiler de paylaştı. iOS 13 işletim sistemi güncellemesinin başarısına değinen Cook, son dört yılda piyasaya çıkan iPhone modellerini %77’sinin iOS 13 işletim sistemi kullandığını belirtti. Piyasadaki tüm aktif iPhone modelleri göz önünde bulundurulduğunda ise bu rakam yine hiç düşük olmadı. Tüm aktif iPhone’ları kapsayan veri sonuçlarına göre ise iOS 13 %70 kullanım oranına sahip. iPad’e iOS 13 olarak değil iPadOS olarak gelen bu güncelleme, son dört yılda piyasaya çıkan iPad modellerini de domine etmiş durumda. Son dört yılda piyasaya çıkan iPad modellerinin %79’u iPadOS güncellemesini aktif olarak kullanıyor.