Android Pay, Google’ın Apple Pay karşısındaki umudu

Google, kredi kartlarınızı kenara bırakıp Android Pay ile ödeme yapmanızı istiyor!

Akıllı telefon kavramı hayatımıza girdiği andan itibaren yaşam tarzımızı şekillendirmeye başladı. Gittiğimiz mekanlarda cihazlarımızı elimizden düşüremiyoruz. Diyaloglarımıza aracılık yapan akıllı telefonları beslemek için prizlerden uzaklaşamıyoruz.

Yaşantımızı ücretsiz Wi-Fi sunan mekanların etrafında kurmamıza yol açan akıllı telefonlar, Google’ın yeni hizmeti yüzünden daha da bağımlılık yapıcı hale gelecekler. Bugün ABD’nin 1 milyon işletmesinde yayına giren ödeme sistemi Android Pay, bizleri daha da tembelleştirip teknolojiye bağımlı kılan buluşlar arasına katıldı.

android-pay-2

Google’ın resmi açıklamasıyla hizmete girdiği duyurulan Android Pay, Android 4.4 KitKat veya daha güncel sürümlerle çalışan NFC teknolojili akıllı telefonlarla kullanılabiliyor. Android Pay’in karşı tarafa kredi kartı bilgisi aktarmadığı, sadece ödeme bilgisi yolladığı söyleniyor. Güvenliğin öncelikli tutulduğu sistemle yapılan ödemeler, Android bildirimi şeklinde ekranda beliriyor.

Dokun ve öde” kasa sistemleriyle uyumlu Android Pay’e destek veren 1 milyon mekana, Coca Cola, McDonald‘s ve Pepsi gibi markaların öncülük ettiği söyleniyor. Sistemin Master Card ve Visa‘nın da aralarında bulunduğu tanınmış kredi kartı şirketleri tarafından kabul gördüğünü de belirtelim.

android-pay-1

Apple Pay’in en büyük rakibi olarak gördüğümüz Android Pay, şimdilik ABD’de sınırlarına hapis kalmak zorunda. Sistemin ilerleyen dönemde Türkiye’ye kadar uzanacağını tahmin ediyoruz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.