ASUS Impresario SBW-S1 PRO harici Blu-ray yazıcı incelemesi

ASUS Impresario SBW-S1 Pro inceleme dosyamızda, dahili ses kartına sahip Blu-ray yazıcının donanımsal ve yazılımsal özelliklerine değineceğiz

Bulut bilişime dayalı dijital yaşam, adil kullanım kotalarını aşmamak adına düşük kaliteli videolarla ve müziklerle idare etmeyi öğrenmemizi sağladı. Zamanında sinek vızıldısı gibi gelen müziklerle vakit geçiriyoruz ve evde orijinal film DVD’leri izlemek yerine YouTube’a yüklenen kedi videolarını seyrediyoruz.

Bütün kişisel verilerimizi ve arşivlerimizi internete yüklediğimizden dolayı, CD ve DVD gibi optik depolama çözümlerine duyduğumuz ihtiyaç da azaldı. Bilgisayar üreticilerinin çoğunun optik sürücü içermeyen modeller geliştirmelerinin temel nedeni de budur.

ASUS Impresario SBW-S1 Pro-inceleme (3)

ASUS Impresario SBW-S1 Pro, Blu-ray yazıcı, yüksek görüntü kalitesiyle desteklenen ev sinemalarının unutulduğu bir çağda, yenilik vaat eden ilginç bir konsept. 7.1 kanallı surround teknolojili ses kartı içermesiyle öne çıkan cihaz, CES 2014 fuarında inovasyon ödülüne layık görülmüştü.

ASUS Impresario SBW-S1 Pro’nun kutu içeriği oldukça sade. 12 Volt 3 Amper güç adaptörü, ikili ses kablosu ve microUSB kablosu, cihazın altındaki bölmede bizleri bekliyor.

ASUS Impresario SBW-S1 Pro-inceleme (4)

ASUS’un yakışıklı ve yetenekli harici Blu-ray yazıcısı evde yüksek kaliteli sinema keyfi yaşatıyor, sıradan DVD’lerin üç boyutlu görüntülenmesini sağlıyor. Bunlar yetmezmiş gibi de, 128 GB’lık sistem yedekleri oluşturmamızın yolunu açıyor.

ASUS Impresario SBW-S1 Pro inceleme dosyamıza, türünün ilk örneği olan bu sistemin tasarım detaylarına değinerek devam edeceğiz.

Tasarım

ASUS, Impresario SBW-S1 Pro’nun tasarımına oldukça fazla önem verdiğini belli ediyor. Cihazın gövdesi, ASUS armalı ve altın renkli üst kapakla korunuyor. 210 x 168 x 50 mm ebatlarındaki kasanın alt kısmıysa plastikten üretiliyor.

ASUS Impresario SBW-S1 Pro-inceleme (5)

ASUS Impresario SBW-S1 Pro’nun dünyanın en küçük Blu-ray yazıcısı olmadığı ortada. Fakat Impresario, kibarca yuvarlatılmış köşelerle bezenen gövdesiyle, parlak tuşlarıyla ve disk çekmecesi içermeyen yapısıyla estetik görünmeyi başarıyor.

ASUS Impresario SBW-S1 Pro-inceleme (1)

Yatay konumda kullanılmak üzere tasarlanan dahili ses kartlı Blu-ray yazıcının güç tuşu ve disk çıkarma düğmesi ön yüzün sol kısmına yerleştiriliyor. Disk girişinin sağ köşesindeyse, ses ayar düğmesi ve kulaklık yuvası yer alıyor.

ASUS Impresario SBW-S1 Pro-inceleme (8)

ASUS Impresario SBW-S1 Pro’nun kulaklık girişinin ön yüzde bulunmasına karşın, geri kalan tüm giriş çıkış yuvaları arka paneline konuşlandırılıyor. Bu bölümde gördüğümüz bağlantıların Analog ses çıkışları dijital giriş ve çıkışlar biçiminde sıralandığına şahit oluyoruz.

ASUS Impresario SBW-S1 Pro-inceleme (7)

Bu devirde hem Blu-ray yazabilen hem de bağlandığı sistemin ses kalitesini artıran başka bir cihazla daha karşılaşmak zor. Türünün ilk örneği olduğunu daha önceden de belirttiğimiz ASUS Impresario SBW-S1, altın renkli kapağıyla ve ince ayar yapmayı kolaylaştıran büyük ses düğmesiyle Cihaz.TV Başarılı Tasarım ödülümüzü kaptı.

Donanım

ASUS Impresario SBW-S1 Pro-inceleme (6)

ASUS Impresario SBW-S1 Pro’nun, disk oynatma, disk yazma ve harici ses kartı olmak üzere 3 temel fonksiyonu bulunuyor. Cihazın donanım detaylarına bu üç başlık altında değineceğiz.

i. Disk yazma

impresario-yazma

ASUS Impresario SBW-S1 Pro’nun içeriğinde CD-ROM ve BD-R dahil olmak üzere tüm optik ortamlara veri kaydedebilen yetenekli bir yazıcı düzeneği bulunuyor. CD-ROM oluşturma işleminde 24x hızında çalışan aygıt, sadece 6x hızında Blu-ray disk yazabiliyor. Çift, üç veya dört katmanlı Blu-ray (BD-R DL-TL-QL) yazımındaysa hızın 2x’e kadar düştüğü gözleniyor.

“Bu devirde disk yazmak da neymiş?” demeyin. Minicik bir diske 128 GB’a kadar ulaşan yedekleme dosyaları sığdırmak, bu zamanda bile son derece fayda sağlıyor. ASUS Impresario SBW-S1 Pro, çift katmanlı BD-R disklerle 100 GB’a kadar veri depolayabiliyor. Dört katmanlı BD-R medyalarsa 128 GB üst sınırının yakalanmasını sağlıyor.

ii. Disk okuma

impresario-okuma

ASUS Impresario SBW-S1 Pro’nun mümkün olan en sessiz disk okuma sistemiyle donatıldığını da belitelim. Disk sürücünün dört köşesine yerleştirilen yastıklar sayesinde, titreşimlerden oluşan gürültünün hissedilmemesi sağlanıyor. Bu yöntemle 8dB gürültüden kurtulan yazıcı, tam hızla çalışırken maksimum 36,3dB ses çıkarıyor. Cihazın mümkün olan en sessiz deneyimi sunması için, çalınan diskin izin verdiği en düşük hızın tercih edildiğini de belirtelim.

iii. Ses kartı

impresario-ses

C-Media 6631A ses işlemcisi içeren ASUS Impresario SBW-S1 Pro, Cirrus Logic CS4398 dijitalden analog’a dönüştürücü yongayla donatılıyor. Dahili ses kartı, ASUS Xonar S1 adıyla tanımlanıyor.

Orta düzey anakartların dahili ses çipleri, genellikle 90dB civarında sinyal-gürültü oranına (SNR) sahipken, ASUS’un harici disk yazıcısındaki ses kartının 114 dB SNR değerinde olması büyük bir avantaj. Impresario SBW-S1 Pro’nun taşınabilir bilgisayarların ve giriş seviyesi anakartların ses çiplerinden daha zengin ses işleyeceğine yönelik şüphemiz kalmıyor.

impresario-ses-virtual-surround

Piyasadaki çoğu dizüstü bilgisayarın bağlantı arayüzü, harici ses kartı kullanılmadan 2 kanallı stereo sesten fazlasını sağlayamaz. Stereo kulaklık veya hoparlörlerin üç boyutlu ses etkisini artırmak içinse, sanal surround teknolojilerine başvurmak zorunda kalırız. Impresario, emektar stereo hoparlörlerinden vazgeçmeyenlere, sanal surround teknolojisini sunuyor.

Sanal üç boyutlu ses yardımıyla göz dolduran cihaz, gerçek 7.1 kanallı surround desteğini de beraberinde getiriyor. ASUS Impresario SBW-S1 Pro, çok kanallı ses sistemlerini incecik bir ultrabook’la bile kullanmayı sağlıyor.

impresario-ses-7-1

Kulaklığın sunduğu mahremiyeti terciheden kullanıcılar da ASUS Impresario SBW-S1 Pro’nun 600 ohm dirençli kulaklık amplifikatörü sayesinde güçlü bass ve tiz’ler duyabilecekler.

16 bit ve 24 bit çözünürlükte 44.1 kHz’den başlayarak 192 kHz örnekleme oranına dek uzanan kalitede ses dosyalarını çalabilen ASUS Impresario SBW-S1 Pro, yıllanmış bilgisayarlarda bile kullanılabiliyor.

impresario-ses-600-ohm-kulaklik-yukseltici

Cihazın çalışması için gereken minimum sistem özellikleri, Intel Core2 Duo E6750 ve üzeri işlemci, en az 2 GB RAM ve Intel HD grafik çipi ya da eşdeğeri GPU’lar biçiminde sıralanmakta.

Yazılım

ASUS Impresario SBW-S1 Pro’nun geliştirilmesinde, Windows kullanıcılarının yanı sıra, Mac sahipleri de düşünülmüş. Harici Blu-ray yazıcı, Windows 7, 8, 8.1 ve 10 sürümlerinin yanı sıra, Mac platformuna da destek veriyor. Cihaz, Mac OS X 10.6 veya daha güncel versiyonlarla uyum sağlayabiliyor.

Aygıtın disk okuma ve yazma fonksiyonu tak ve çalıştır mantığıyla işliyor. Optik aksam için sürücü yüklemek gerekmiyor. Buna karşın, dahili ses kartının verimli çalışabilmesi için ASUS Xonar S1 sürücülerinin yüklenmesine ihtiyaç duyuluyor.

Optik sürücüler her ne kadar tak-çalıştır prensibiyle işleseler de, tam potansiyellerinin kullanılabilmesi için kullanışlı bir yazılım paketi gerekir. ASUS, bu alanda Cyberlink’le iş birliği yapmayı tercih ediyor.

Cyberlink Media Suite paketinin içindekiler

asus-impresario-cyberlink-suite (2)

Xonar S1 sürücü CD’sinin içeriğinde, Cyberlink çoklu ortam paketinin bulunduğunu görüyoruz. PowerDVD, Power2Go, PowerBackup ve InstantBurn yazılımlarını içeren paket, Blu-ray izlemenin yanı sıra, sistem yedekleme, ses diski hazırlama gibi kolaylıklar sağlıyor.

i. PowerDVD 12

asus-impresario-cyberlink-suite (3)

PowerDVD, Blu-Ray 3D izlemeyi ve 2D DVD disklerinin 3D’ye dönüştürülmesini mümkün kılıyor. Yazılım, bu özelliklerinin yanı sıra, akıllı telefonları uzaktan kumanda gibi kullanmayı sağlamasıyla fark yaratıyor. PowerDVD Remote adı verilen uygulama, iOS ve Android platformlarını destekliyor.

ii. Power2Go

asus-impresario-cyberlink-suite (4)

Veri arşivleme, ses diski yazma, sistem kurtarma diski oluşturma, foto galeri dvd’si yazma gibi özellikleri üstlenen Power2Go, kullanıcının en çok tercih edeceği Cyberlink araçları arasında.

256-bit disk kriptolama yeteneğine sahip olduğu belirtilen Cyberlink Power2Go parola ayarları klasörlerini de gizliyor. Bu özelliğin yalnızca Windows platformuna sunulduğunu da belirtelim.

iii. InstantBurn

asus-impresario-cyberlink-suite (5)

Cyberlink’in bu yazılımı, optik sürücülerin sabit disk gibi kullanılmasını sağlıyor. Dosyaların sürükle-bırak şeklinde diske atılmasını sağlayan InstantBurn, CD-RW, DVD-RW, DVD+RW, and BD-RE disklerle birlikte kullanılabiliyor.

PowerBackup

asus-impresario-cyberlink-suite (1)

Sistem yedekleme alanında uzmanlaşan Cyberlink yazılımı, veri dosyaları ve yazılım klasörü ayrımı yapmaksızın, istenilen partisyonu optik medyaya aktarmayı sağlıyor. Disklere parola koruması yerleştirmeyi mümkün kılan yazıım, kullanıcının yedeklemek istediği verileri filtrelemesini sağlayan bir arayüze sahip.

Cihaz.TV Yorumu

ASUS Impresario SBW-S1 Pro-inceleme (6)

Piyasadaki ultrabook’ların neredeyse hiçbiri optik yazıcı içermiyor. Bu eksiklik, incecik gövdeye sahip kişisel bilgisayarlar oluşturulmasına izin verse de, yedekleme kolaylığı, Blu-ray sinema keyfi gibi detaylardan mahrum kalınmasına neden oluyor. ASUS Impresario SBW-S1 Pro, yeni nesil kişisel bilgisayarlardaki bu yoksunluklara ilaç gibi geliyor.

USB 2.0 desteğine sahip Windows ve Mac sistemlere uyum sağlayabilen ASUS Impresario SBW-S1 Pro, içerdiği 6x BD-R yazıcıyla disk oynatmanın yanı sıra, 128 GB’a varan sistem yedeklemeleri almayı sağlıyor. Harici disk yazıcının optik fonksiyonları, Cyberlink Media Suite paketindeki Power2Go, InstantBurn, PowerBackup ve PowerDVD yazılımlarıyla zenginleştiriliyor. Cyberlink PowerDVD Remote uygulaması da, PowerDVD ile izlenen içeriğin akıllı telefonlarla uzaktan yönetilmesini sağlıyor.

Cihazın dahili Xonar S1 ses kartı da, en az optik yazıcı fonksiyonu kadar faydalı. 114 dB sinyal/gürültü katsayısıyla pürüzsüz ses deneyimi vaat eden ASUS Impresario SBW-S1 Pro, gerçek 7.1 surround ses desteği sunuyor ve 600 ohm kulaklık yükselticisi içeriyor. Stereo kulaklık ve hoparlörleri Virtual Surround teknolojisiyle üç boyutlu ses kalitesine kavuşturan aygıt, tüm bu özellikleri sayesinde bizden Cihaz.TV Fonksiyonel Ürün ödülü almaya hak kazanıyor.

 

impresario-odul-800-1

ASUS Impresario SBW-S1 Pro Teknik özellikleri

 • Çıkış sinyal/gürültü oranı (A-ağırlıklı): 114 dB
 • Çıkış TDH+N (1kHz): 0.00056%(-105dB)
 • Frekans cevabı: 10Hz – 48 kHz
 • Çıkış voltajı: Line out (2Vrms), kulaklık: 7Vrms
 • Ses işlemcisi: C-Media 6631A
 • DAC: Cirrus Logic CS4398
 • Kulaklık yükseltici: TI TPA6120A2
 • İşlemsel kuvvetlendirici: 2 x NJM5532
 • WIMA plastik film kondansatör: 2 x WIMA FKP2
 • Örnekleme oranı ve çözünürlüğü: 44.1/48/96/192kHz @ 16bit/24bit
 • Bağlantı: Analog çıkış (4 x 3,5 mm, 2 x RCA), Dijital ( 1x S/PDIF)
 • Uyumluluk: Windows 7, 8, 8.1, 10, Mac OS X 10.6 veya üzeri
 • Sistem gereksinimleri: Intel Core 2 Duo E6750 veya üzeri işlemci, minimum 2 GB RAM, Intel HD Graphics GPU
 • Yazılım: Cyberlink Media Suite (Power2Go 8, PowerDVD 12, PowerBackup 2.5, Instantburn 5
 • Boyutlar: 210 x 168 x 50 mm
 • Ağırlık: 850 gram

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.