iPhone 6s Plus vs Xperia Z5 Premium vs Galaxy S6 edge vs LG G4 karşılaştırması

iPhone 6s Plus’ın teknik özelliklerini, Xperia Z5 Premium, Galaxy S6 edge Plus ve LG G4 ile karşılaştırdık!

Akıllı telefon üreticileri, dev ekranlı Android modellerini yılın son çeyreğine saklamayı alışkanlık haline getirdiler. Markalar, bu davranışlarıyla her yılın Eylül ayında yenilenen Apple iPhone serisine rakip olmayı hedefliyorlardı. Bu rekabeti, Apple’ın 4 inç’lik cihazlarına karşılık, 5,5 inç veya daha büyük Android modellerinin kapışması biçiminde özetleyebiliriz.

Üreticilerin yoğun baskısı karşısında zor duruma düşen Apple, ufak ekranlı iPhone üretme politikasından ödün verdi. Nitekim, 5,5 inç’lik iPhone’ların ikinci nesliyle dün tanışma fırsatı bulduk. Full HD görüntü kalitesindeki 3D Touch‘lı ekranıyla, Apple A9 işlemcisiyle iPhone 6s Plus, Android phablet’lerin karşısına dikiliyor.

iPhone serisi, bu yılki nesliyle iyiden iyiye Android ürünlerine benzemeye başladı. Flaşlı 5 megapiksel selfie kamerası ve 4K video kaydedebilen 12 megapiksel arka kameraya kavuşan iPhone 6s Plus, Apple’ın sektör trendlerini yakalamayı hedeflediğini ispatlıyor.

iPhone 6s Plus, 5,5 inç’lik Android amiral gemileri Xperia Z5 Premium, Galaxy S6 edge+ ve LG G4 karşısında

Android platformundaki cihazların teknik özelliklerini iPhone 6s Plus ile karşılaştırmak çok mantıklı görünmeyebilir. Ne de olsa, Apple ve Google mobil platformlarının çalışma prensipleri arasında dağlar kadar fark var. Yine de, Android sektörünün teknoloji yönünden ne denli hızlı ilerlediğini gösterebilmek adına, bu tabloyu hazırlama gereksinimi hissettik.

lg-g4-xperia-z5-premium-galaxy-s6-edge-lg-g4-2

iPhone 6s Plus, dünyanın en hafif ve en ince phablet’i değil

Tabloya göz attığımızda, iPhone 6s Plus’ın karşılaştırmadaki en ağır akıllı telefon olduğu göze çarpıyor. 5,5 inç segmentinin en hafifi, Galaxy S6 edge+, Samsung’un kavisli ekranlı Android’ini, LG G4 ve Xperia Z5 Premium takip ediyor.

Apple’ın 2015 model büyük ekranlı iPhone’u, ekran alanı ve gövde büyüklüğü karşılaştırmasında da rakiplerinin gerisinde kalıyor. Hafiflikte en üst sıraya yerleşen Galaxy S6 edge+, %76,62’lik ekran büyüklüğü ve gövde oranıyla zirvede. S6 edge+’ın ardından ikinciliği LG G4’ün elde ettiğini görüyoruz. Xperia Z5 Premium’sa, iPhone 6s Plus’ın hemen üzerinde.

iPhone 6s Plus, 7,3 mm’lik kalınlığıyla Galaxy S6 edge+’ın hemen gerisine yerleşiyor. LG G4’ün açılabilir arka kapağı inceliği etkileyen bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Xperia Z5 Premium, boyutsal karşılaştırmaların hiçbirinde birinciliğe yerleşemedi. Japon akıllı telefonun büyük ve hafiflik sınırlarını zorlayamayışının bir hikmeti bulunduğunu da belirtelim. Kendisi, karşılaştırmamızda IP68 suya ve toza dayanıklılık sunan yegane cihaz olarak kayıtlarımıza geçti.

iPhone 6s Plus’ın yenilenen işlemcisi Apple A9’un 2 GB RAM’le desteklendiği söyleniyor

Apple, en yeni akıllı telefonunda 14 nm üretim teknolojisiyle oluşturulan Apple A9 yonga setini tercih etti. Bu işlemcinin iPhone 6’nın Apple A8 işlemcisine %70 CPU ve %90 GPU performansı üstünlüğü sağladığı söyleniyor. Bu gelişmenin gerçeklik payı, henüz testlerle kanıtlanmadı. Fakat, Apple’ın işlemci kalitesinden ödün vermeyeceğinden eminiz.

Cihazın RAM kapasitesinin 2 GB’a terfi ettiği söylentileri yayılmış durumda. Fakat bu iddia henüz kesinlik kazanmadı. Galaxy S6 edge+, iPhone’un 2 kat veya daha fazlası RAM içerirken, tablodaki diğer akıllı telefonların 3 GB RAM düzeyinde kaldıklarını görüyoruz. Mobil işletim sistemlerinin akıcılık düzeyi keşke yalnızca RAM kapasitesi artırılarak çözülebilseydi. Akıcılık kulvarında kazananın kim olduğunu iPhone 6s Plus’ın performans testleri belirleyecek.

iPhone 6s Plus, şimdiye dek gördüğümüz en gelişmiş iSight ve FaceTime kameralarına sahip

Android sektörü, kamera çözünürlüğü kulvarında aldı başını yürüdü. 13 megapiksel çözünürlüklü flaşlı selfie kamerasına sahip cihazlar, 20 megapiksel arka kameraya sahip amiral gemileri görmeye alıştık. Bunun sonucunda Apple, tüketicinin yüksek çözünürlüklü fotoğraf merakına yönelik bir hamlede bulunmak zorunda kaldı.

Apple’ın kamera yeniliklerini, 5 megapiksel Retina Flash’lı selfie kamerası ve optik sabitleyicili 12 megapiksel iSight arka kamera biçiminde özetleyebiliriz. iPhone 6s Plus’ın arka kamera kalitesini sergileyen fotoğrafları bu bağlantıdan görebilirsiniz.

Android cephesindeyse, Xperia Z5 Premium’un 23 megapiksel çözünürlüklü, faz algılamalı otomatik odaklama sistemli yapısıyla heybetli bir rakip oluşturduğunu görüyoruz. LG G4 ve Galaxy S6 edge+’ın 16 megapiksellik arka kameralarıyla son derece kaliteli fotoğraflar çektiğinden emin olabilirsiniz. Apple’ın 2015 model akıllı telefonunun rakiplerinin hepsi selfie alanında son derece iddialı. Z5 Premium ve S6 edge+ 5 megapiksel ön kamerayla donatılırken, G4’ün 8 megapiksel büyüklüğünde selfie çektiğini görüyoruzş.

En yeni iPhone, Full HD ekran çözünürlüğüyle idare ediyor. Zaten daha fazlasına ihtiyacımız var mı ki?

Android akıllı telefon üreticileri, iPhone ile rekabetleri esnasında pek de iyi sayılmayacak bir huy edindiler. Cihazların ekran çözünürlükleri her yeni nesilde kat kat arttı. 2K ekranlı üst düzey Android’ler ortaya çıktığında, birçok teknik uzman bu değerin kimseye fayda sağlamayacağını iddia etmişti.

2015 yılının son çeyreğinde, Dünyanın en yüksek çözünürlüklü akıllı cihazı Xperia Z5 Premium ile tanıştık. 4K ekranlı akıllı telefon, 2K Super AMOLED görüntü paneline sahip Galaxy S6 edge+ ve 2K IPS-Quantum ekran teknolojili LG G4’ü geride bırakıyor. Bizse, 5,5 inç büyüklüğünde Full HD’nin fazlasıyla yeterli olacağını düşünüyoruz.

16 GB giriş seviyesi iPhone kabusu iPhone 6s Plus’ta da devam ediyor

Android akıllı telefon üreticileri, üst düzey modellerinde 16 GB hafıza kullanmayı çoktan bıraktılar. Karşılaştırmamızda 16 GB dahili hafıza seçeneği sunan yegane üreticinin Apple olduğunu görüyoruz. Cupertinolu şirket, giriş seviyesi iPhone’ların hafızasını yükseltmek yerine, iCloud fiyatlarını düşürmeyi tercih ediyor. Kabak yine iPhone sahiplerinin internet paketlerinin başına gelecek.

iPhone 6s Plus’ın batarya kapasitesi henüz kesinleşmediğinden dolayı, bu kriterin hakkını veremeyeceğimizi düşündük. Fakat, Apple’ın yeni akıllı telefonunun diğer modellerin 3000 mAh civarındaki pil kapasitelerinden geri kalmayacağından emin olabilirsiniz.

iPhone 6s Plus, değişen parmak izi okuyucusuyla, yenilenen işlemcisi ve çözünürlüğü yükselen kameralarıyla 12 Eylül‘den itibaren ön siparişe sunulacak.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.