Android’deki ölümcül güvenlik açığı Lollipop’u tehdit ediyor

Android 5.0 Lollipop işletim sistemli tüm cihazlar, yeni belirlenen ekran kilidi hatası yüzünden tehlikede

Akıllı telefonlarımız, eğlencelik cihazlar olmaktan uzaklaştılar, adeta koltuk değneğimiz haline geldiler. Teknolojiye bu denli bağımlı hale gelip tüm özel bilgilerimizi cihazlarımıza yükleyince, güvenlik önlemlerini ihmal edemez hale geldik.

Kullanıcı sayısı yüzlerce milyon kişiye erişen iOS ve Android platformları, dünyanın en güvenilir mobil işletim sistemleri arasında görülüyorlar. iPhone ve iPad‘lerinizi jailbreak etmediğiniz sürece güvenliğinizden fazla endişe etmenize gerek yok. Android‘deyse Google Play haricindeki sunuculardan uygulama indirmediğiniz takdirde güvenlik sorunu yaşamazsınız. Fakat indirdiğimiz uygulamalara özen göstermek bile akıllı telefonlarımızı kurcalayan açıkgözlerin gazabından korunmamıza yetmez.

android-lolliop-hatasi-800

Android platformunun keşfedilen en yeni güvenlik açığı, Android 5.0‘dan 5.1.1‘e dek uzanan tüm Lollipop sürümlerinde görülüyor. Bu açığı suistimal edenler, PIN veya desen kilidi yerine parolayla korunan Android Lolliop akıllı telefonların ekranlarına doğrudan erişebiliyor. Yöntemin nasıl uygulandığını gösteren video, şimdiden on binlerce kez izlendi.

Google Nexus modelleri için yayımlanan LMY48M sürümüyle birlikte bu güvenlik probleminin giderildiği belirtiliyor. Cihazlarını güncel tutan Nexus sahipleri, şimdilik rahat birer nefes alabilirler. Nexus’çular haricindeki milyonlarca Android 5.0 kullanıcısı, bir süre cihazlarını ortalık yerde bırakmazlarsa iyi ederler.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.