KeyRaider, 250.000 Apple hesabının çalınmasına sebep oldu!

KeyRaider, jailbreak’li cihazlara bağlı 250.000 Apple hesabının çalınmasına yol açtı

iPhone ve iPad sahipleri, Jailbreak paketlerinden ve Cydia uygulamasından mümkün olduğunca uzak durun! Palo Alto Networks‘te görevli yazılım uzmanları, iOS tarihinin en büyük hack vakasını belirlediklerini ilan ettiler. Tehdidin merkezinde yer alan KeyRaider zararlı yazılımının yapabildiklerinin sınırı yok.

Palo Alto Networks’ün resmi iletisi, şimdiye dek yaşanan toplu iOS hack facialarının tümünün jailbreak’li cihazları hedef aldığını vurguluyor. Bu seferki tehditte de durumun değişmediğini görüyoruz.

Jailbreak paketlerinin App Store‘dan ücretsiz uygulama indirmeyi sağlama veya uygulama içi ücretli özelliklere bedava kılma gibi özellikleri bulunabiliyor. Cydia uygulaması üzerinden yayılan KeyRaider, bahsettiğimiz özelliklere ait yazılım parçacıklarını suistimal ediyor ve sisteme kayıtlı verileri çalabiliyor.

Yazılımın, Çin’in Yangzhou Üniversitesi’ndeki bir öğrencinin App Store hesabındaki faaliyetler sayesinde tespit edildiğini de belirtelim. Cihaz sahibine fark ettirmeden App Store alışverişi yapabilen KeyRaider, ekran kilitlerini değiştirerek şantaj yapmada da kullanılabiliyor.

iOS tarihinde şimdiye dek rastlanan en geniş çaplı hack vakasının izleri toplamda 250.000 Apple hesabında görüldü. Çin’den yayılan tehdidin hızla yayılmasının kaçınılmaz olduğu söyleniyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.