Apple iPhone 6 Plus şarj esnasında yandı

Apple iPhone 6 Plus şarj edildiği esnada aşırı ısınarak yandı

Gelişen silikon teknolojisi, her yıl daha hızlı işlemciler üretilmesini sağlıyor. Bilgisayar kullanıcıları, 2015 yılında 14 nm üretim süreciyle hayata geçen Intel 6. nesil “Skylake” Core işlemcilerle tanıştılar. Mobil sektörde de 14 nm büyüklükte transistör içeren çipsetler içeren cihazlar görüldü. Akıllı telefonların ve taşınabilir bilgisayarların işlemcileri ve bilgi depolama yetenekleri inanılmaz ölçüde gelişse dahi bazı önemli teknolojileri senelerdir değişmedi. Örneğin 2014 yılında piyasaya sürülen Apple iPhone 6 Plus, 2915 mAh kapasiteli lityum bataryaya sahip.

Lityum, son derece aktif bir alkali metaldir ve doğada saf halde bulunmaz, lityum tuzlarının işlenmesiyle elde edilir. Lityum-iyon bataryalar bu nedenle, aşırı gerilime maruz kaldıklarında, fazla ısındıklarında ve delindiklerinde kolayca alev alırlar. Akıllı telefonların pilleri kolayca delinmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte aşırı ısınma ve aşırı akım/gerilim gibi problemleri mobil cihazlarda sıklıkla görmekteyiz. David Grimsley isimli kullanıcı da Apple iPhone 6 Plus şarj seansı esnasında saydığımız sıkıntılardan biriyle karşılaşarak yanma tehlikesi geçirdi.

5,5 inç ekranlı Apple iPhone 6 Plus şarj edildiği esnada alev aldı.

Grimsley, akıllı telefonunun prize takılıyken bir anda kıvılcım saçmaya başladığını ve alev aldığını belirtiyor. Sorunu Apple yetkilileriyle paylaşan kullanıcıya yeni bir iPhone gönderildiği söyleniyor. Yeni akıllı telefonunu şarj etmeye korktuğunu belirten kazazede, tüm evini kaybetme tehlikesi yaşamanın şokunu atlatamadığını açıklıyor. Akıllı telefonlar sertifikasız şarj cihazlarıyla kullanıldıklarında böyle tehlikeler yaşatabiliyorlar. Grimsley’in durumunun muadil şarj aksesuarıyla kaynaklanıp kaynaklanmadığı belirtilmiyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.