iPhone 6s ve 6s Plus 12 MP arka kameraya terfi ediyor

Apple iPhone 6s ve iPhone 6s Plus arka kameralarının 12 megapiksel çözünürlüğe terfi edeceği söyleniyor

Akıllı telefon üreticileri, en güncel cihaz modellerini profesyonel fotoğraf makineleriyle yarışacak denli yüksek çözünürlükte sensörlerle donatıyorlar. Mobil aygıtların kısıtlı sensör boyutları, çözünürlük rekabetini anlamsız kılsa da, tüketicinin tercihi yüksek piksel sayısından yana.

Android üreticileri, teknoloji tüketicisinin eğilimlerine boyun eğmek zorunda kalarak 20 megapiksel mertebesine kadar varan sensörlere yönelmişlerdi. Apple’ın da bu rekabete ayak uydurmayı hedeflediği ve yeni nesil akıllı telefonlarının arka kamera çözünürlüğünü %50 oranında artırmayı planladığı söyleniyor. İddiaya göre, 2015’in Eylül ayında tanıtılması planlanan iPhone 6s ve iPhone 6s Plus, 12 megapiksel çözünürlüklü ve 5 elementli lense sahip yeni bir iSight arka kamera modülü içerecek.

Bir fotoğraf sensörünün alanı sabit tutulurken piksel sayısı artırılırsa, oluşan yeni sistemin net fotoğraf çekebilmesi için daha fazla ışık sağlanmalıdır. Sabit objektifli sistemlerin artan ışık gereksinimi de, lens katmanları artırılarak karşılanır. iPhone 6s’in 5 elemenli lense terfi etmesinin sebebi de bu gereksinim olacak gibi görünüyor.