Cat S60 dahili termal kameralı ilk akıllı telefon

Cat S60, Caterpillar’ın dayanıklı akıllı telefon sektörünün yıldızı olduğunu ispatlayan özellikleriyle teknoloji tutkunu mühendislerin aklını başından alacak

İnşaat ve madencilikte kullanılan ekipmanlarıyla ünlü ABD kökenli şirket Caterpillar, mobil teknoloji çağına ayak uydurma çabasıyla göz dolduruyor. İş makinesi denildiğinde akla gelen ilk şirketler arasında yer alan Cat, zorlu ortam şartları için geliştirdiği dayanıklı akıllı telefonları sayesinde şantiye, maden ve arazi gibi çetin iş alanlarında ter döken mühendislere güven veriyor. Bahsettiğimiz yerlerde çalışıyorsanız, akıllı telefonunuzun ve diğer teknolojik aygıtlarınızın her an tehlikede olabileceğini bilirsiniz. Dünyaca ünlü markanın geliştirdiği yeni Android, Cat S60 adıyla anılıyor ve yüksek dayanıklılığının yanı sıra dahili termal kamera içermesiyle bizi hayrete düşürüyor.

caterpillar cat s60 rugged android (2)

Caterpillar’ın Android 6.0 Marshmallow işletim sistemli ilk akıllı telefonu Cat S60, 22-25 Şubat tarihlerinde Barselona’da düzenlenecek Mobil Dünya Kongresi 2016 etkinliğinde sergilenecek. Cihaz resmi tanıtımına birkaç gün kala internet ortamında duyuruldu. Geliştiricinin paylaştığı teknik özellikler ve fotoğraflar, Cat S60’ın mühendislerin ve teknisyenlerin hayallerini süsleyeceğini ortaya koyuyor.

caterpillar cat s60 rugged android (7)

Cat S60’ın 4,7 inç büyüklükteki kapasitif dokunmatik ekranı 720p çözünürlükte. Bu değer Full HD veya QHD görüntü kalitesine alışkın kullanıcılara düşük gelebilir. Cihazın geliştirilme amacı kullanıcıya ekstra dayanıklı ve güvenilir bir ürün olduğu için, ekran çözünürlüğünü kimsenin dert edeceğini sanmıyoruz. Bu akıllı telefonun ekranı, tam 1 mm kalınlıkta Gorilla Glass 4 dayanıklı camla kaplı. Piyasadaki diğer markaların genellikle 0,4-0,5 mm kalınlıktaki dayanıklı camla yetindiğini belirtelim.

caterpillar cat s60 rugged android (3)

Cihazın dayanıklı camla kaplı ekranı, dökme çelik ve karbon fiber görünümlü plastik kompozit malzemeden oluşan suya dayanıklı kasayla korunuyor. Akıllı telefon iki kademeli suya dayanıklılık yeteneği sergiliyor. Cat S60’ın kulaklık girişi ve microUSB yuvası açıkken 2 metreye kadar su sızdırmazlık özelliği bulunuyor. Bu girişler ön kısımdaki özel kilitlerle kapandığında, cihazın suya dalma yeteneği 5 metreye kadar artıyor. Caterpillar’ın yeni nesil Android cep telefonu düşmelere karşı şaşırtıcı derecede dayanıklı. Ürünün 1,8 metreden 26 defa betona düşürüldüğü çarpma dayanımı testlerinde görünür hasar oluşmadığı söyleniyor.

caterpillar cat s60 rugged android (5)

Cihazın teknik özellikleri oyuncuları sevindirecek kadar güçlü. Bu akıllı telefonla Real Racing oynamak istediğinizde hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Cat S60, sekiz çekirdekli 64-bit Qualcomm Snapdragon 617 mobil işlemci, 3 GB RAM ve 32 GB genişletilebilir dahili hafıza içeriyor ve yüksek hızlı 4.5G internet desteği sunuyor.

caterpillar cat s60 rugged android (1)

Cat S60 dayanıklı gövdesiyle ve gelişmiş işlemcisiyle vurguladığı güç iddiasını fotoğraf çekiminde de sürdürüyor. Akıllı telefonun ön yüzünde 5 megapiksel selfie kamerası bulunuyor. Arka kapaktayse çift kamera sistemi göze çarpıyor. Arka kameralardan ilki, diğer Android’lerde de bolca görülen 13 megapiksellik görüntü sensörünü içeriyor. İkinci arka kamera modülüyse FLIR şirketinin termal kamera teknolojisini içeriyor. Termal kameranın çözünürlüğü 640 x 480 ile sınırlı olsa da, sahada anlık kontroller yapmak için yeterli. Özellikle elektrik mühendisleri, bu özelliği faydalı bulacaklar. Nitekim elektrik sistemlerindeki olası problemleri görmek için yararlanılan aygıtlar arasında termal kameralar da bulunuyor.

caterpillar cat s60 rugged android (4)

Cat S60, gittikçe birbirine benzeyen akıllı telefonlarla dolu teknoloji pazarının sıradışı ürünleri arasında yer alıyor. Fakat bu cihazın sunduğu özel yeteneklere ucuz fiyata sahip olamayacaksınız. Mayıs ayında piyasaya sürüleceği belirtilen Cat 60’ın fiyatı 599 dolar olarak ilan edildi.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.