Edimax EW-7438RPn Air inceleme (Video)

Edimax EW-7438RPn Air inceleme dosyamızda, ekonomik kablosuz menzil genişleticinin özelliklerine değineceğiz

Teknoloji tüketicileri, kablosuz modem/router teknolojisiyle tanıştıklarından beri rahata erdiler. Zamanla kırılan, bozulan ve gereksiz yer kaplayan ethernet kablolarıyla uğraşmaktansa, Wi-Fi teknolojili cihazlarla özgürce internet keyfi yaşıyorlar.

Edimax EW-7438RPn-Air-menzil-genisletici-inceleme (7)

Ethernet kablolarından kurtulmuş olmamız, sorunlardan tamamen arındığımız anlamına gelmiyor. Wi-Fi teknolojisinin de hassas noktaları ve kısıtlamaları bulunuyor. Modem/router ve kullanıcı arasında kalan her fiziksel engel, sinyal kalitesini bozar ve bağlantı kapsama alanını daraltır. Duvarlar, metal borular ve çok sayıda bakır tel içeren kablolar bile evlerdeki Wi-Fi kalitesini düşürebilir. Bu nedenle pek çok evde sinyal kalitesinin düştüğü, ölü nokta olarak tabir ettiğimiz bölgeler oluşur.

Edimax EW-7438RPn Air gibi kablosuz menzil genişleticiler, yeterli sinyal alamadığımız bölgeleri gidermenin en pratik çözümüdür. Edimax EW-7438RPn Air, bağlandığı ağın bir uzantısı gibi çalışır ve modem/router ile akıllı telefon, tablet, PC gibi cihazlar arasında köprü vazifesi görür. Edimax N300 ürün ailesine ait EW-7438RPn Air inceleme dosyamızda, cihazın yeteneklerine ve kurulumuna değineceğiz. Gelin ürünün kutu içeriğine göz atalım.

Edimax EW-7438RPn-Air-menzil-genisletici-inceleme (16)

Edimax EW-7438RPn Air’in kutu içeriğinde, cihazı kurmak için ihtiyaç duyacağımız talimatlar yer alıyor. Aygıtla birlikte gelenler, kullanım kılavuzu, N300 akıllı Wi-Fi menzil genişletici kurulum yardımcısını içeren mini CD, ürünün bağlantı bilgilerini içeren giriş kartı ve garanti belgesinden ibaret. Giriş kartını kaybetmeyin, buradaki bilgiler cihazı kurarken kolaylık sağlıyor.

Tasarım

Edimax EW-7438RPn Air kablosuz menzil genişletici, son derece ufak ölçülerde. Bu denli minik bir cihazın 300 Mbps ağ hızı sunacağını ilk bakışta tahmin edemeyebilirsiniz.

Gövdesinin tümü plastikten üretilen 49 gram ağırlıktaki ağ genişletici, 42 x 42 x 72 mm boyutlarıyla, çoklu prizlere bile sorunsuzca yerleşiyor.

Edimax EW-7438RPn-Air-menzil-genisletici-inceleme (8)

Edimax EW-7438RPn Air’ın üzerinde tek bir tuş bulunuyor. Bu tuşa 1 defa bastığımızda, WPS fonksiyonu çalışyor. Bu düğme aynı zamanda cihazın sıfırlanması için kullanılıyor. WPS butonuna 10 saniye boyunca basılı tutarsanız, fabrika ayarlarına geri dönecektir.

Edimax EW-7438RPn-Air-menzil-genisletici-inceleme (9)

N300 serisi Wi-Fi menzil genişleticinin bağlantı durumu üzerindeki renk değiştiren LED aydınlatmayla takip ediliyor. Cihaz, hiçbir ağa bağlı değilken, kırmızı uyarı ışığıyla karşılaşıyoruz. Wi-Fi kurulumu tamamlanınca yeşil onay ışığı yanıyor. Sinyal gücü yeterliyken mavi ışık saçan cihaz, bağlantının kalitesi düşünce turuncu LED ile bizi uyarıyor.

Edimax EW-7438RPn-Air-menzil-genisletici-inceleme (17)

Cihazın tasarımı pratiklik ve kompaktlık üzerine kurulu. Bu yüzden ürünün üzerinde LAN portu, USB girişi veya yedek priz gibi ek fonksiyonlar göremiyoruz.

Donanım

Edimax EW-7438RPn Air’ın sade tasarımı oldukça mütavazı teknik özelliklerle destekleniyor. İki adet dahili antenle donatılan menzil genişletici yalnızca 2,4 GHz frekans bandını destekliyor.

Edimax-EW-7438RPn-Air-menzil-genisletici-inceleme-bina-ici

Cihaz router, 3G router veya giriş noktası gibi özellikler taşımıyor. Sunulan yegane özellik, ağ genişletmeden ibaret. 3G modemle mobil internet dağıtacaksanız veya kablolu modeminizi Wi-Fi’a kavuşturacaksanız, başka bir ürün aramanız gerekecek.

Edimax EW-7438RPn Air, Wi-Fi 802.11 b/g/n kablosuz ağ protokolleriyle uyumlu. Wi-Fi 802.11n teknolojisiyle erişilen maksimum hız 300 Mbps düzeyinde.

Yazılım

Edimax EW-7438RPn Air’ın ayarlarını değiştirmek için özel bir PC yazılımına ihtiyaç duyulmuyor. Cihaz için tanımlanan ağa bağlıyken, “http://edimaxext.setup” yazıldığında ayarlar penceresine erişiliyor.

Edimax EW-7438RPn-Air-menzil-genisletici-inceleme (5)

Bu pencerede, ağ değişkenlerini yönetebilir, misafir ağ özelliğini açabilir veya sinyal gücünü istediğiniz ölçüde azaltabilirsiniz.

Ürünün uyarı ışıklarını rahatsız edici bulanlar, yine bu menüdeki seçenekleri kullanarak LED’leri kapatabilirler.

Edimax EW-7438RPn-Air-menzil-genisletici-inceleme (10)

Yukarıda bahsettiğimiz çoğu özelliği Edimax EdiRange Android ve iOS uygulamasıyla da kontrol edebilirsiniz.

Edimax EW-7438RPn-Air-menzil-genisletici-inceleme (13)

LED ışıkların kapalı kaldığı iyi geceler modu, Wi-Fi bağlantısının tarih ve saate bağlı olarak açılıp kapanmasını sağlayan Wi-Fi zaman çizelgesi ve ağ yöneticisi özellikleri EdiRange uygulamasının içeriğinde.

Bonus: Edimax EW-7438RPn Air kurulum rehberi

Ürünün kurulumu, tarayıcı, mobil uygulama veya WPS üzerinden birkaç dakikada yapılıyor.

Tarayıcı ile kurulum

Menzil genişleticiyi tarayıcı üzerinden kurarken, Internet Explorer 7 veya daha yeni sürümü, Google Chrome, Firefox veya Safari kullanılması gerekiyor.

Edimax EW-7438RPn-Air-menzil-genisletici-inceleme (14)

Cihazı prize takın ve ışığı sabitlenene kadar birkaç dakika bekleyin. Kırmızı ışık sabit hale geldiğinde, Wi-Fi özellikli bilgisayarınızla “EdimaxEXT.setup” kablosuz ağına bağlanın.

Edimax EW-7438RPn-Air-menzil-genisletici-inceleme (15)

Tarayıcınıza “http://edimaxext.setup” veya “http://192.168.9.2” adresini girdiğinizde kurulum sayfası açılacak.

Edimax EW-7438RPn-Air-menzil-genisletici-inceleme (19)

Bir sonraki sayfada, modemimizin şifresini yazıyoruz ve menzil genişletici cihazımızın ismini belirliyoruz.

Edimax EW-7438RPn-Air-menzil-genisletici-inceleme (2)

Edimax EW-7438RPn Air, bilgilerin doğruluğunu test ediyor, yeniden başlıyor ve kullanıma hazır hale geliyor.

Edimax EW-7438RPn-Air-menzil-genisletici-inceleme (1)

N300 kablosuz ağ genişleticiyi tarayıcı ile kurarken sorun yaşamanız halinde, ilk adıma dönerek yeniden denemelisiniz.

EdiRange Android ve iOS uygulamasıyla kurulum

Cihazı Android veya iOS uygulamasıyla kurmak için, akıllı telefonunuzla veya tabletinizle “EdimaxEXT.setup” kablosuz ağına bağlanmanız gerekiyor.

Edimax EW-7438RPn-Air-menzil-genisletici-inceleme (12)

“EdimaxEXT.setup” isimli ağa bağlanıp uygulamayı açınca, tarayıcı ile kurulum aşamasındaki adımları tekrarlayarak cihazın işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Cihazı WPS ile otomatik kurun, vakit kazanın

Tarayıcı veya uygulamayla uğraşmak istemiyorsanız, WPS tuşuyla birkaç saniye içinde bağlantı sağlayabilirsiniz.

Edimax-EW-7438RPn-Air-menzil-genisletici-inceleme-wps

Önce cihazın WPS tuşuna bir defa dokunun, sonra modem/router’ınızın WPS düğmesine basın ve Edimax EW-7438RPn Air’in bağlantıyı tamamlayıp yeniden başlaması için birkaç dakika bekleyin.

Bütün bu işlemlerin sonunda Edimax EW-7438RPn Air’ın şifresini ve kullanıcı adını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Cihaz TV Yorumu

Edimax EW-7438RPn Air, giriş seviyesi bilgisayar bilgisiyle kurulan ve kolay kullanılan bir menzil genişletici. Tarayıcı, mobil uygulama veya WPS yardımıyla birkaç dakika içinde hazır hale gelen cihaz, 300 Mbps maksimum ağ hızına ulaşıyor.

Dahili çift antenli ürün, ufak ev ve ofislerde kullanım için uygun. Bu cihazla koridorunuzun öteki ucundaki odalara veya bir kat aşağıdaki mekana kablosuz internet dağıdabilirsiniz. Wi-Fi aktarmak istediğiniz bölge bahsettiğimizden daha uzaktaysa Edimax EW-7438RPn Air’dan daha güçlü çözümlere ihtiyaç duyacaksınız.

Edimax EW-7438RPn Air’ın piyasadaki ortalama fiyatı: 120 TL

Edimax-EW-7438RPn-Air-menzil-genisletici-inceleme-odul-2

Edimax EW-7438RPn Air Teknik Özellikler

  • Frekans bandı: 2,4 GHz
  • Kablosuz bağlantı standardı: IEEE Wi-Fi 802.11 b/g/n
  • Maksimum hız: 300 Mbps
  • Anten: 2 x dahili anten
  • Kurulum: Tarayıcı, WPS, uygulama üzerinden
  • Desteklediği tarayıcılar: Chrome, Firefox, Safari, IE 7 ve üzeri sürümler
  • Arayüz: WPS düğmesi, LED uyarı ışıkları
  • Boyutlar: 42 x 42 x 72 mm
  • Ağırlık: 49 gram

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.