FiresVR JiDome-1 90 liralık sanal gerçeklik gözlüğü

FiresVR JiDome-1 sanal gerçeklik gözlüğünün piyasadaki akıllı telefonların %30’u ile uyumlu olduğu söyleniyor

Çinli sanal gerçeklik şirketi FiresVR, JiDome-1 isimli akıllı telefon uyumlu gözlüğü tanıttı. Geliştirici, kendisini sanal gerçeklik sektörünün Xaiomi’si olarak nitelendiriyor. FiresVR JiDome-1 sanal gözlüğün tanıtımında, Xiaomi Mi Note serisi akıllı telefonlara yer verildiği söyleniyor.

FiresVR, Google Cardboard’u temel alan Çinli sanal gerçeklik aygıtı üreticilerinden farklı bir ürün geliştirme stratejisi benimsiyor. Unity tabanlı bir yazılım geliştirme kitine sahip olan FiresVR JiDome-1, kendine özel bir sanal gerçeklik platformu oluşturacak.

FiresVR JiDome-1 sanal gerçeklik gözlüğü, piyasadaki akıllı telefonların büyük bölümüyle uyumlu.

Piyasadaki en yaygın akıllı telefon ekranlarına uyum sağlayacak şekilde geliştirilen cihaz, 199 Yuan fiyatla yani yaklaşık 87 TL’den satılacak. Cihazın içerdiği teknik özellikler fiyatından beklenmeyecek kadar zengin. 9 eksenli ivme ölçer içeren sanal gözlük, mesafe sensörüne, programlanabilir tuşlara ve sessiz çalışmak için optimize edilen pervaneli soğutma sistemine sahip.

Çinli sanal gerçeklik gözlüğü, OPENGL ES3.0 veya daha gelişmiş API sürümlerini destekleyen akıllı telefonlarla uyumlu. Şimdilik piyasada bulunan akıllı telefonların yalnızca %30’unun bu denli gelişmiş grafik işlemciye sahip olduğu söyleniyor. Üretici bu aksesuarla yüksek performanslı sanal gerçeklik tecrübesi yaşanması için en azından Qualcomm Snapdragon 801 veya daha güncel mobil işlemciyle donatılan akıllı telefonların kullanılmasını tavsiye ediyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.