Galaxy Note5 ve Galaxy S6 edge+ daha da hızlı şarj oluyor

Samsung, yeni amiral gemisi akıllı telefonlarının Galaxy S6 ve Galaxy S6 edge modellerinden bile daha hızlı şarj olduğunu vurguluyor.

Samsung‘un Galaxy S6 ve Galaxy S6 edge akıllı telefonları “hızlı şarj” konusunda şaşırtıcı derecede başarılıydılar. Bu iki akıllı telefonun tanıtımında sadece “10 dakikalık şarj işlemiyle 4 saatlik aktif kullanım” sözü veren Samsung, takipçilerini şaşırtmayı başarmıştı. Bunun dışında Samsung, Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge’in kablosuz olarak 180 dakikada, kablolu olarak sadece 85 dakikada tam şarj olabildiğini söylemişti. Başta pek inandırıcı gelmeyen bu iddialı vaatler, zaman içerisinde yapılan testler ve kullanıcıların tecrübeleriyle kanıtlanmıştı.

Galaxy Note5 ve Galaxy S6 edge+ daha da hızlı!

Şimdi Samsung, resmi blog sayfası üzerinden paylaştığı bilgiyle Galaxy Note5 ve Galaxy S6 edge+ akıllı telefonlarının, gerek kablolu gereksiz kablosuz şarj yöntemleriyle daha da hızlı şarj olduğuna dikkat çekmek istiyor. Galaxy S6 edge+ ile verilen örnekte kablosuz şarj süresinin 120 dakikaya indiği, kablolu şarj süresinin ise 90 dakika olduğu görülüyor. “Galaxy S6 edge 85 dakikada şarj olurken Galaxy S6 edge+ 90 dakikada şarj olmasıyla nasıl daha hızlı olabiliyor?” diye sorarsanız, burada pil kapasiteleri baz alınıyor. Yani Galaxy S6 edge’in 2600mAh‘lik pili 85 dakikada şarj olurken Galaxy S6 edge+’ın 3000mAh‘lik pili 90 dakikada şarj olunca orantıyı kurmak zor olmuyor.

galaxy-s6-edge-plus-galaxy-s6-edge-cihaz-tv

Samsung bu mucizevi sürelerin altında AFC (Adaptive Fast Charging) teknolojisinin yattığını belirtiyor. Akıllı telefon ile şarj cihazı arasında daha iyi iletişim kurulmasını sağlayan teknoloji, Galaxy Note5 ve Galaxy S6 edge+’ın daha yüksek voltajda, zarar görmeden ve daha hızlı şekilde şarj olmasını mümkün kılıyor. Sonuç olarak eğer Samsung’un yeni yıldızlarının şarj olma süreleri hakkında aklınızda soru işaretleri varsa, fazla düşünmenize gerek yok. Şu an piyasadaki en hızlı şarj olan akıllı telefonların başında bu iki cihaz geliyor.