Galaxy Note5 ve Galaxy S6 edge+ hakkında her şey

Samsung’un en yeni Note serisi akıllı telefonu Galaxy Note5, Galaxy S6 edge+ ile birlikte Galaxy Unpacked 2015 etkinliğinde tanıtıldı.

Milyonların sabırsızlıkla beklediği Samsung Galaxy Note5 ve Galaxy S6 edge+ akıllı telefonlar, 13 Ağustos 2015 tarihinde New York’ta düzenlenen Galaxy Unpacked 2015 etkinliğinde tüm detaylarıyla tanıtıldı. Samsung’un bugüne kadar ürettiği en gelişmiş mobil cihazlar olan Galaxy Note5 ve Galaxy S6 edge+ tüm dünyada büyük ses getirdi. Galaxy Note5, Galaxy Note 4’e oranla daha güçlü donanım ve yazılım özelliklerini yeni S-Pen ile destekliyor. Galaxy S6 edge+ ise Galaxy Note5’in S-Pen olmayan, kavisli ekranlı hali olarak dikkatleri üzerine çekti.

galaxy-note5-ve-galaxy-s6-edge-plus

Samsung Exynos 7420 yongaseti, 8 çekirdekli işlemci

Öncelikle bu iki gelişmiş akıllı telefonun donanım özelliklerine değinelim. Galaxy Note5 ve Galaxy S6 edge+ ikilisinde Samsung Exynos 7420 yongaseti bulunuyor. Bu yongaseti, 2,1GHz 4 çekirdekli Cortex-A57 ve 1,5GHz 4 çekirdekli Cortex-A53 olmak üzere toplam 8 çekirdekli işlemciden güç alıyor. Güç gerektiren anlarda Cortex-A57, fazla güç gerektirmeyen gündelik işlerde Cortex-A53 çekirdekleri devreye giriyor ve bu sayede maksimum güç tasarrufu sağlanıyor. Exynos 7420 yongaseti 64-bit teknolojisine sahip ve 14nm mikro mimari teknolojisiyle üretilmiş.

galaxy-note-5-donanim-islemci

Samsung tarihinde ilk kez 4GB LPDDR4 RAM

Samsung’un iki yeni amiral gemisi akıllı telefonu, firma tarihinde ilk olarak 4GB LPDDR4 RAM ile geliyor. Galaxy Note 4 ve Galaxy S6 modellerine göre daha fazla RAM miktarına sahip olan Galaxy Note5 ve Galaxy S6 edge+ daha iyi bir çoklu işlem (multi-tasking) tecrübesi vaat ediyor. Telefonların microSD kart yuvası bulunmuyor. Birçok akıllı telefon tutkunu bu konudan dolayı üzülmüş olsa da, Samsung’un bu noktada asıl amacı yüksek performanstan taviz vermemek. Galaxy Note5 ve Galaxy S6 edge+ ikilisinde UFS 2.0 teknolojisine sahip çok yüksek hızlı dahili depolama birimi yer alıyor. SSD hızında çalışan yeni nesil depolama birimleri, uygulamaların daha hızlı açılmasını, dosya aktarım işlemlerinin daha hızlı gerçekleştirilmesini sağlıyor. Galaxy Note5 ve Galaxy S6 edge+ ikilisinde 32/64GB depolama alanı seçenekleri bulunuyor. Samsung şimdilik 128GB’lık Note5 ve S6 edge+ modelleri hakkında bir bilgi vermedi.

galaxy-s6-edge-plus

Fazla iddialı görünmeyen pil kapasitesi

Galaxy Note5 ve Galaxy S6 edge+ pil kapasitesi konusunda çok iddialı görünmüyorlar. Samsung yeni akıllı telefonlarında 3.000mAh pile yer vermiş. Hızlı Şarj ve Kablosuz Şarj özelliklerine sahip olan ikili, muhtemelen gelişmiş donanımın ve yazılım optimizasyonuyla güç tasarrufu sunacak. Galaxy Note 4’e oranla daha düşük pil kapasitesine sahip olan Galaxy Note5 bu konuda biraz tepki alabilir gibi görünüyor.

QHD Super AMOLED ekran

Her iki yeni Samsung akıllı telefonda da 5,7 inç boyutlu QHD (1440×2560 piksel) çözünürlüklü Super AMOLED ekran bulunuyor. Galaxy S6 edge+ her iki yanı kavisli ekrana sahipken, Galaxy Note5’te düz ekran tercih edilmiş. Telefonların ekranları 515ppi piksel yoğunluklarıyla en keskin görselliği sunmayı vaat ediyor.

Samsung Pay iyiden iyiye öne çıkıyor

Galaxy Note5 ve Galaxy S6 edge+ ikilisi Android 5.1 Lollipop işletim sistemiyle çalışıyor ve Samsung’un en yeni TouchWiz arayüzüyle kullanılıyor. Telefonların içerisinde bulunan NFC (Yakın Alan İletişimi) ve MST (Manyetik Güvenli Aktarım) teknolojileri sayesinde Samsung Pay yazılımı güvenle kullanılabiliyor.

samsung-pay

Galaxy Note5 ve Galaxy S6 edge+ ikilisinde hızlı çalışan ve parmak izinizi kolayca algılayan parmak izi sensörü yer alıyor. Parmak izi okuyucu yine Home tuşunun içerisine yerleştirilmiş. Bu bilgiler doğrultusunda, Samsung Pay’in daha yaygın şekilde kullanılmaya başlanacağı ve Apple Pay’e daha sıkı bir rakip haline geleceği açıkça görülüyor.

Hiç olmadığı kadar güçlü ses tecrübesi

Samsung tüm bu bilgilerin dışında Ultra High Quality Audio yani Ultra Yüksek Kaliteli Ses vaadinde bulundu. Galaxy Note5 ve Galaxy S6 edge+ akıllı telefonlar, dışarı ses verme konusunda da, kulaklığa ses aktarma konusunda da en iyi kullanım tecrübesini sunacak.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-ses

F/1.9 diyafram açıklığına sahip 5MP/16MP kamera ikilisi

Samsung, Galaxy Note5 ve Galaxy S6 edge+ modellerinde 16MP f/1.9 arka kamera ve 5MP f/1.9 ön kameraya yer verdi. Gerçek zamanlı HDR çekim, 2160p video kaydı ya da canlı yayın, 1080p YouTube video aktarımı ve Optik Görüntü Sabitleme teknolojisi, Samsung’un yeni akıllı telefonlarındaki kamera teknolojilerinden sadece birkaçı. Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge ile muhteşem bir kamera işine imza atan Samsung, bu başarıyı Galaxy Note5 ve Galaxy S6 edge+ ikilisinde sürdürecek gibi görünüyor.

galaxy-note5-kamera

Tüm bu bilgilerin ardından gelelim fiyatlara ve çıkış tarihi bilgilerine. ABD’de 21 Ağustos tarihinde ön siparişe sunulacak olan Galaxy Note5 ve Galaxy S6 edge+ ikilisi, şimdilik Türkiye çıkış tarihine ve fiyat bilgilerine kavuşmadı. Detaylı bilgiler için öncelikle 21 Ağustos‘u, ardından Samsung Türkiye ekibinden gelecek bilgileri takip etmemiz gerekecek.