iPad Air 3 için 2016 yılını bekleyin

Bu yıl içerisinde iPad Air 3 almayı düşünüyorsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Apple bu kez farklı planlar peşinde olabilir.

Apple‘ın bu yıl içerisinde geniş ekranlı iPad Pro ile daha ince tasarımlı ve daha güçlü donanımlı yeni iPad mini‘yi tanıtacağına dair çok fazla söylenti var. Ancak uzun süredir iPad Air 3 hakkında hiçbir gelişme yok. 9to5mac‘in haberine göre bu bir tesadüf değil. Endüstriyel haber kaynağı Digitimes tarafından aktarılan bilgilere göre Apple, 2015 yılı içerisinde iPad Air 3’ü tanıtmayacak. Bu yılın Sonbahar mevsiminde gerçekleşmesi beklenen etkinlikte iPad Pro ve yeni iPad mini çok büyük ihtimalle tanıtılacak ama iPad Air 3 için 2016‘yı beklememiz gerekecek.

Bu durumun sebepleri olarak gösterilen spekülasyonlar şöyle sıralanıyor:

– 2013 yılında piyasaya sürülen iPad Air, aradan çok kısa bir süre geçtikten sonra yerini iPad Air 2’ye bırakmıştı. Hem donanımsal, hem de tasarımsal açıdan yenilenen iPad Air 2, iPad mini 3’ü gölgede bırakmıştı ve Apple, iPad mini 3’te sadece birkaç küçük değişikliğe yer vermişti. Bu doğrultuda Apple bu kez dikkatleri iPad mini üzerine çekmek istiyor olabilir.

– Daha geniş ekranlı iPad Pro’nun çıkışı büyük ses getireceği için Apple yeni bir iPad Air tanıtmaktan uzak durmayı düşünüyor olabilir. Pazarlama ve satış perspektifinde Apple bu kez iPad Pro ve iPad mini ile farklılaşma eğilimi gösterebilir. iOS 9 ile tanıtılan split-view (ekranı ikiye bölme) özelliği iPad Pro için biçilmiş kaftan.

– iPad Air 3’te yeni ne olabilir ki? iPad Air 2 halen çok güçlü ve çok ince bir tablet. Şu an iPad Air 2 kullanmakta olan birinin duyduğu herhangi bir eksiklik yokken Apple’ın bu konuda hamle yapması çok mantıklı olmayabilir.