Game Garaj Tracer 7T-144 RTX 3060 Laptop İncelemesi (Video)

Intel Core i7 10750H işlemci ve NVIDIA GeForce RTX 3060 Max-Q ekran kartına sahip olan Game Garaj Tracer 7T-144 inceleme videomuzda karşınızda.

RTX 3060 Laptop ile 15 Oyunda FPS Test | Game Garaj Tracer 7T-144 İncelemesi videomuz yayında. Bu videoda hem küçük ve hafif, hem de her oyunu Ultra grafiklerde oynatabilecek kadar güçlü bir laptop karşınızda olacak. Gücünü Intel Core i7 10750H işlemci ve NVIDIA GeForce RTX 3060 Max-Q ekran kartından alan Game Garaj Tracer 7T-144 tüm detaylarıyla inceleme videomuzda.

15 oyunla FPS ve sıcaklık testi yaptığımız bu laptop gerçekten çok iyi performans değerlerine sahip. Detaylar için videomuzu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Videomuzu beğendiyseniz YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın. İyi seyirler.

Kutu İçeriği

Game Garaj Tracer 7T-144’ün kutusunu açtığımızda laptopun dışında bir adet 180W adaptör ve bir adet de 16 GB flaş bellek karşımıza çıkıyor. Laptop şu an çanta hediyesiyle birlikte satılıyor. Çanta ve flaş belleğin hediye olarak gelmesi sevindirici. Günümüzde özellikle eğitim çağında olanlar için ihtiyaç haline gelen bu iki aksesuara ekstra para ödemenize gerek kalmayacak. Kutudan çıkan adaptör nispeten büyük ve ağır, ancak bu laptopun güçlü bir bilgisayar olduğunu unutmamak gerekiyor. Adaptörün daha küçük olması maalesef mümkün değil.

Tasarım

Tracer 7T-144, donanım gücüne oranla kompakt tasarıma sahip olan, kolay taşınabilecek bir laptop. Sadece 1,9 kg ağırlığa sahip olan bu bilgisayar her an her yerde yüksek performans arayanlara hitap ediyor. Bilgisayarın klavye yüzeyi ve ekran kapağı fırçalanmış metal malzemeye sahip. Bu metal yüzeyler hem kalite hissiyatını artırıyor hem de soğutma sürecine yardımcı oluyor. Unutmadan hatırlatayım, Tracer 7T-144, Game Garaj’ın Hunter 5T-144 modeliyle aynı kasaya sahip.

Bilgisayarın ekran kapağı güçlü menteşeleriyle dikkat çekiyor. Menteşeler oldukça sıkı ve kullanım esnasında ekran titremiyor. Uzun vadeli kullanım deneyimi için menteşe sağlamlığı oldukça önemli. Bu laptopun menteşe konusunda sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum.

Ekranın üst kısmında dahili webcam ve dahili mikrofon hemen dikkat çekiyor. Laptopun dahili webcami ile kaydettiğim örnek video sizlerle.

Laptopun klavyesi oldukça alçak profilli tuşlardan oluşuyor. Kırmızı renkli arka aydınlatmaya sahip olan klavye bence son derece keyifli bir kullanım deneyimine sahip. Bu incelemenin metnini laptopun klavyesini kullanarak yazdım ve bu klavyeye alışmam sadece birkaç dakika sürdü. Klavyenin caps lock tuşunda LED olması ve fn+f6 kombinasyonuyla webcami açıp kapatma imkanı olması çok sevindirici. Klavyede tek eksiklik hissetiğim nokta numpad olmamasıydı. Bilgisayar oldukça kompakt ve hafif bir tasarıma sahip olduğu için numpad’den feragat edilmiş. Eğer numpad sizin için önemli bir detaysa Game Garaj Tracer XL 7T-144 modeline göz atabilirsiniz.

Touchpad ise laptopun kompakt tasarımı göz önünde bulundurulduğunda yeterli boyuta sahip. Çoklu dokunuş özelliklerine sahip olan bu touchpad ekranın 144 hz olmasının da avantajıyla oldukça hızlı ve çevik bir kullanım deneyimi sunuyor. Touchpad’in ortasına fiziksel tıklama yapabiliyorsunuz. Sol alt kısım sol tuş, sağ alt kısım sağ tuş olarak kullanılabiliyor.

Şimdi gelelim laptopun giriş çıkış seçeneklerine. Game Garaj Tracer 7T-144’ün sol yanında HDMI yuvası ve güç girişi bulunuyor. Arka kısımda herhangi bir yuva mevcut değil.

Sağ yanda ise 3,5 milimetre kombo jak yuvası, iki adet USB 3.0 tip a, iki adet USB 3.2 Gen1 tip c yuvaları, Ethernet girişi ve kensington kilidi yer alıyor. Tracer 7T-144 giriş çıkış seçenekleri açısından çok zengin imkanlar sunmasa da bence yeterli seviyede. Laptopta geleceğe yatırım olarak iki adet USB tip C yuvasının bulunuyor olması sevindirici. İki adet USB 3.0 tip a yuvası ise çok sayıda USB cihaz kullananlar için yetersiz gelebilir.

Eğer bu konuda bir eksiklik hissederseniz USB çoklayıcı kullanmak durumunda kalacaksınız. Kulaklık girişinin kombo yapıda olması ise klasik oyuncuları biraz üzebilir. Ses ve mikrofon girişleri ayrı uçlara sahip olan bir kulaklık kullanıyorsanız bu laptoptaki tek jak yuvası işinizi zorlaştıracak. Mobil cihazlar için üretilmiş kombo kulaklıkları kullananlar ise Tracer 7T-144 ile mikrofonlarını da rahatça kullanabilecekler. Yani mobilite tutkunları için artı, klasik oyuncular için eksi yönlü bir jak girişi karşımızda.

Laptopun iki adet hoparlörü sağ ve sol alt kısımlara konumlandırılmış. Hoparlörlerin maksimum ses seviyesi bence yeterli, ayrıca en yüksek seste bile cızırtı oluşmuyor. Ancak şunu belirteyim, neredeyse tüm laptop hoparlörlerinde olduğu gibi aşırı yüksek kaliteli bir ses deneyimi beklemeyin. Hoparlörlerin konumundan dolayı ses biraz derinden geliyormuş hissi veriyor.

Şimdi laptopun soğutma tasarımına bir göz atalım. Tracer 7T-144’ün sol yanında bir adet arka kısmındaysa iki adet ısı iletim ızgarası bulunuyor. Sağ yanda herhangi bir ızgara bulunmuyor, çünkü bu laptop kompakt tasarıma sahip. Alt kısımda bolca hava çekiş ızgarası bulunan laptop benim yaptığım testlerde aşırı ısınma sorunu yaşatmadı. Yüksek performans modunda oyun oynarken fanlar gürültülü çalışacaktır, ancak bu durum gaming laptopların neredeyse tamamında yaşanan bir durum.

Fanların maksimum gürültüsü rakiplerini göz önünde bulundurduğumda anormal seviyede değil. Eğer isterseniz laptopun güç profili yazılımı aracılığıyla Silent yani sessiz modu seçerek bilgisayarı minimum gürültüyle kullanabilirsiniz. Silent modda sıcaklık değerleri daha yukarı çıkıyor ama oyun oynarken bile gerçek anlamda sessizlik sağlanabiliyor. Tracer 7T-144’ün soğutma tasarımı açısından başarılı bir laptop olduğunu düşünüyorum. Detaylı sıcaklık testlerini incelemenin ilerleyen dakikalarında göreceksiniz.

Tasarım konusunda genel bir yorum yapacak olursam bu laptop, güçlü donanımı kolay taşınabilir hale getiren nadir laptoplardan biri. Sadece 1,9 kg ağırlığa sahip olan Tracer 7T-144 her an her yerde yüksek performans isteyenlere hitap ediyor.

Ekran

15,6 inç boyutlu Full HD IPS ekrana sahip olan Tracer 7T-144, adından da anlaşılabileceği üzere 144 hz tazeleme hızı sunuyor. Mat kaplamalı ekran bol ışıklı ortamlarda bile fazla parlama yapmıyor. Ekran çerçeveleri üstte ve altta biraz kalın olsa da yan kısımlarda oldukça ince. Çerçeve kalınlığı beni rahatsız etmedi.

%53 sRGB renk gamına, 258 nit maksimum parlaklığa, 1000:1 tipik kontrast oranına ve 141 ppi piksel sıklığına sahip olan bu monitör, IPS panel avantajıyla 178 dereceye 178 derece geniş görüş açıları sunuyor. Monitörün kaç ms olduğu belirtilmemiş ama CS:GO oynayarak yaptığım testte çok yüksek bir performans hissettiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Tracer 7T-144 rekabetçi FPS oyunlarını oynamak için ideal bir ekrana sahip.

Laptopun ekranı grafik tasarım ve profesyonel fotoğraf – video kurgu işleri için çok iddialı özellikler sunmuyor. Parlaklık seviyesi de açık alanda kullanım için biraz zayıf kalabilir. Ancak bu laptopun ekranı gündelik kullanım ve oyun oynatma konusunda son derece iyi seviyede. Cihazı kullanırken ekran tarafında hiçbir şikayetim olmadı. Unutmadan hatırlatayım, ışık sızmaları da gayet kabul edilebilir seviyedeydi. Karanlık ortamda gözlemlediğim ekranda rahatsız edici bir ışık sızması görmedim.

Donanım – Performans

Şimdi geldik Tracer 7T-144’ün donanım özelliklerine. Bu laptop gücünü Intel Core i7 10750H işlemciden alıyor. Bu işlemci hem oyunlarda hem video render işlerinde hem de mühendislik ve mimarlık yazılımlarında kullanılabilecek kadar güçlü bir mobil işlemci. 6 çekirdek ve 12 thread’e sahip olan Core i7 10750H, 2,6 GHz temel saat hızı, 5 GHz’e kadar Turbo saat hızı sunuyor. 14 nm mimarisiyle üretilmiş olan bu işlemcide 12 MB Intel Smart Cache önbellek bulunuyor.

İşlemciyi CineBench R23 ile test ettim ve çoklu çekirdek testinde 4683 puan, tek çekirdek testinde ise 1116 puan aldığını gördüm. Özellikle tek çekirdek performansının gayet iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu da günümüz oyunları için yüksek performans anlamına geliyor.

Laptopta ekran kartı olarak NVIDIA GeForce RTX 3060 Max-Q bulunuyor. NVIDIA tarafından 8 nm mimarisiyle üretilmiş olan GA106 kod adlı GPU’da 276 milimetrekarede 13 milyar 250 milyon transistör bulunuyor. RTX 3060’ın Max-Q mimarili laptop versiyonunda 6 GB GDDR6 görüntü belleği, 192-bit veriyolu ve saniyede 288 GB bant genişliği bulunuyor. RTX 2060’ın laptoplardaki haline göre neredeyse iki kat daha fazla CUDA çekirdeğine sahip olan RTX 3060 Max-Q ekran kartında 3840 adet CUDA çekirdeği var.

Bu kadar çok CUDA çekirdeği olması da oyunlarda daha yüksek performans, render işlerinde vakit kazancı sağlayacaktır. Tracer 7T-144’teki ekran kartı 1050 MHz temel saat hızına, 1402 MHz boost saat hızına ve 1500 MHz bellek saat hızına sahip. Max-Q olmayan RTX 3060 laptoplarda çekirdek saat hızları 1702 MHz’e kadar çıkabiliyor. Ancak Tracer 7T-144’te RTX 3060 Max-Q bulunmasına rağmen endişeniz olmasın, ekran kartının performansı son derece iyi. Detaylı FPS değerlerini birazdan oyun testlerinde göreceksiniz.

Laptopta ayrıca 2 adet 2933 MHz hızında çalışan 8 GB Crucial Ballistix DDR4 RAM standart olarak geliyor. 2×8 GB RAM olması oyunlarda yüksek FPS için çok önemli. Ayrıca çift kanal RAM sayesinde FPS droplar minimuma iniyor. Eğer isterseniz bu bilgisayarı 2×16 GB RAM ile de satın alabiliyorsunuz.

Depolama alanı tarafındaysa bilgisayarın standart halinde 500 GB Kingston A2000 NVMe M.2 SSD bulunuyor. Bu SSD’nin 2200 MB/s okuma 2000 MB/s yazma hızına sahip olduğu belirtilmiş. Vaat edilen değerlerle alınan değerler arasındaki farkı görmek için CrystalDiskMark ile yaptığım testi ekrana yansıtıyorum. Benim gördüğüm kadarıyla SSD’nin performansının fazlası var eksiği yok.

Tüm bunların dışında bu laptopta Intel Dual Band Wireless 2×2 bantlı 802.11AX Wi-Fi yongası dikkat çekiyor. Kablolu hızına yakın kablosuz internet performansı için 802.11AX teknolojisi son derece önemli. Laptopu kullandığım süre boyunca Wi-Fi sinyal sorunu yaşamadım. Bence laptopun kablosuz internet teknolojisi konusunda herhangi bir eksiği yok.

Oyun FPS ve Sıcaklık Testleri

Şimdi gelelim Game Garaj Tracer 7T-144’ün oyun FPS testlerine ve sıcaklık değerlerine. Toplam 15 oyunla yaptığım testleri sayfanın üst kısmındaki videoda bulabilirsiniz.

Adobe Premiere Pro Testleri

Tracer 7T-144’ü oyun dışında Adobe Premier Pro ile render alarak da test ettim. Güçlü işlemcisi ve çok sayıda CUDA çekirdeğine sahip ekran kartı sayesinde laptopun video render performansı gayet iyi çıktı. 5 dakika uzunluğunda 4K test videomun H.264 codec ile 1080p YouTube Preset çıkışı 4 dakika 20 saniye sürdü. Aynı videonun H.264 codecte 4K YouTube Preset’teki render süresi 14 dakika 5 saniye sürdü.

Bu süre H.265 codec’te 4K UHD preset ile 28 dakika civarına uzadı. H.265 tarafında render uzun sürüyor olsa da 1080p video kurgu işleri için bu laptopun son derece hızlı olduğunu düşünüyorum. Game Garaj Tracer 7T-144 video kurgu işlerinde rahatlıkla kullanılabilecek kadar güçlü bir laptop.

Pil Performansı

Tracer 7T-144’te 51 WH kapasiteli 3 hücreli akıllı lityum iyon pil bulunuyor. Dahili yapıda olan bataryanın kullanım süreleri bilgisayarın piyasadaki rakipleri düşünüldüğünde normal seviyede. Ancak şunu belirteyim, uzun pil ömrü arayan biriyseniz bu tip güçlü donanıma sahip laptoplarda beklentiniz düşük olmalı. Yaptığım testlerde, bilgisayarın ekran parlaklığı sondayken YouTube izleme ve Word’de yazı yazma esnasında yüksek performans modu seçildiğinde pilin 1 saat 45 dakika gittiğini gördüm.

Bu süre, güç tasarrufu seçilip ekran parlaklığı yarıya düşürüldüğünde 2 buçuk saat civarına kadar yükseltilebiliyor. Oyun tarafındaysa tüm gaming laptoplarda olduğu gibi 1 saatin altında bir oynanış süresi sizleri bekliyor olacak. Genel olarak yorum yapmam gerekirse üst düzey laptopların pil performansı halen beklentilerimizi karşılamaktan uzak. Uzun pil ömrü isteyenlerin daha düşük güç tüketen donanımlara sahip laptoplara yönelmelerinde fayda olacaktır.

Cihaz.TV Yorumu

Verdiğim tüm bilgilerin ardından gelelim sonuca, yani Cihaz.TV’nin yorumuna. Yaklaşık 1 hafta boyunca kullandığım Game Garaj Tracer 7T-144, kullanmaktan çok keyif aldığım, “keşke benim de böyle bir laptopum olsa” dediğim güçlü bir bilgisayar. Max Q mimarisi birçok kişinin gözünü korkutuyor olsa da, bu laptoptaki RTX 3060 MaxQ ekran kartı Core i7 10750Hişlemciyle birlikte çok yüksek performans veriyor. Üstelik laptop bu güçlü özelliklere rağmen anormal ısı değerlerine ulaşmadan çalışıyor. Oyun testlerinde izlediğiniz üzere bu laptop, günümüzün en zorlayıcı oyunlarında bile yüksek FPS değerleri vermeyi başarıyor.

144 Hz IPS ekrana sahip olması da laptopun kullanım keyfini artıran bir başka detay olmuş. Eğer ince, hafif ve çok güçlü bir laptop arıyorsanız Game Garaj Tracer 7T-144’ten memnun kalacağınıza eminim. Laptopun handikapı olarak gördüğüm tek nokta fazla uzun olmayan pil ömrü. Ancak piyasadaki birçok üst düzey laptopta da pil ömrü çok yüksek seviyede değil. O yüzden bunu satın almaya karar verme noktasında çok önemli bir faktör olarak görmüyorum.

Game Garaj Tracer 7T-144’e 10 üzerinden 8,5 puan veriyorum. Bu laptopu Başarılı Tasarım ve Cihaz.TV Tavsiye eder ödüllerimize layık görüyorum. Bilgisayar hakkında ekstra sorularınız varsa yorum olarak paylaşabilirsiniz. Bu şekilde bu videonun sonuna geliyoruz. Bir başka incelemede görüşmek üzere, lütfen youtube kanalıma abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın. Kendinize çok iyi bakın, hoşçakalın.


🔥Fırsat ürünlerinden anında haberdar olmak için Telegram kanalıma gelin : https://t.me/cihaztv
🛰️İndirimlerden anında haberdar olmak için Discord’a gelin: https://discord.gg/SdZpt24
📲Cihaz.TV’yi Instagram’da takip edin: https://www.instagram.com/cihaztv/
🎙️Canlı Yayınlar için Twitch kanalımı takip edin: https://www.twitch.tv/cihaztv

💻Hepsiburada F/P Laptop Önerilerim: https://app.hps.im/d7ct/4917dc56
🧊Hepsiburada F/P Laptop Soğutucu Önerilerim: https://app.hps.im/d7ct/4095417b
📱Hepsiburada F/P Cep Telefonu Önerilerim: https://app.hps.im/d7ct/c15bc2f2
🔹Hepsiburada F/P Bluetooth Kulaklık Önerilerim: https://app.hps.im/d7ct/a196af9f
🎧Hepsiburada F/P Oyuncu Kulaklığı Önerilerim: https://app.hps.im/d7ct/5a89ab97
⌨️Hepsiburada F/P Oyuncu Klavye Önerilerim: https://app.hps.im/d7ct/d3bad42c
🖱️Hepsiburada F/P Oyuncu Mouse Önerilerim: https://app.hps.im/d7ct/ce9a647b
🖥️Hepsiburada F/P Monitör Önerilerim: https://app.hps.im/d7ct/9d2671a5
⚙️Hepsiburada F/P PC Donanım Önerilerim: https://app.hps.im/d7ct/b90354af

💻Amazon TR F/P Laptop ve Ürün Önerilerim: https://amzn.to/3QojBae
📱Amazon TR F/P Cep Telefonu ve Mobil Cihaz Önerilerim: https://amzn.to/3cRJguo
🖥️Amazon TR F/P PC Donanım Önerilerim: https://amzn.to/3RGYMrS
🎮En Uygun Fiyata Amazon’da : https://amzn.to/3xaqTrt

Saglamlisans.com üzerinden %5 indirimle lisans key almak isteyenler cihaztv5 kodunu kullanabilirler: https://www.saglamlisans.com/