Google, parola girmeyi tarihe gömecek bir sistem deniyor

Google hizmetlerine giriş için parola yazmaya üşeniyorsanız, test edilen yeni sistem hoşunuza gidebilir

Google’ın e-mail, bulut depolama, döküman hazırlama ve YouTube hizmetlerine giriyorsanız ve tarayıcınızda parola kaydetmeyi sevmiyorsanız, tekrar tekrar şifre girmek zamanla gözünüzde büyüyebilir. Hele ki aşina olmadığınız bir bilgisayardan bu servislere ulaşmanız gerekiyorsa, parolanızın güvenliğinin tehlikeye girmesi söz konusu. Fakat üzülmeyin, akıllı telefonlar çevrimiçi hizmetlere giriş biçimimizi tümüyle değiştirecek.

Geçtiğimiz günlerde Reddit‘te paylaşılan ekran alıntıları, Google’ın yeni parolasız giriş sisteminin sızdırılmasını sağladı. Şimdilik sınırlı sayıda kullanıcıyla test edilen yeni yöntem, akıllı telefon bildirimiyle kimlik doğruluyor. Akıllı telefonlarda beliren onay penceresi, bağlantıyı kabul etme ve reddetme seçeneklerini içeriyor. Cihazların şarjının bitmesi gibi durumlarda kullanıcıyı yarı yolda bırakmayan sistem, parolalı girişlere de izin veriyor.

Akıllı telefon kullanıcıları, Google hizmetlerine parolasız girecekler.

Android Police‘e açıklama yapan yetkililer, akıllı telefonla giriş seçeneğinin hesaplara kolay erişim sağlamanın yanı sıra güvenliği artırmayı hedeflediğini belirtiyor. Bu yöntemi tercih eden hesap sahiplerinin desenli ekran kilidi veya parmak izi tarayıcı gibi güvenlik önlemlerini kullanmaları tavsiye ediliyor. Android ve iOS platformunda test edilen yeni yöntemin ne vakit yayına gireceği henüz kesinleşmedi.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.