Hard Diskiniz Yandıysa Bu Hatalardan Kaçının

Kullanıcı hatalarıyla oluşan yada aniden gelişen bir felaket, önemli verilerin saklandığı hard disklere büyük zararlar veriyor.

Basın Bülteni – Hard Diskiniz Yandıysa Bu Hatalardan Kaçının

1. Çalışmasını durdurun. 

Öncelikle bir hard diskin yangın nedeniyle zarar görmesi durumunda, hard diskteki tüm işlemlerin durdurulması gerekiyor. Hard diski kullanmaya devam etmenin doğru olmadığını dile getiren Serap Günal, bazı kullanıcıların yanan hard disklerinin çalışıp çalışmadığını görmek için kullanmaya devam ettiklerini ancak bu eylemin hard diske ciddi zararlar verdiği için kesinlikle tavsiye edilmediğini belirtiyor.

2. Sallamayın, sökmeyin veya temizlemeyin

Yangından dolayı zarar gören bir hard diski birçok kullanıcı sallamaya, sökmeye veya temizlemeye çalışıyor. Bunun nedeninin, kullanıcıların hard disk bileşenlerinin hala iyi olup olmadığını kontrol etmek istemeleri olduğunu belirten Serap Günal, hard disklerin oldukça hassas olduğunu, sağlıklı durumdayken bile sallamanın yada açmaya çalışmanın hard diske ciddi zararlar verdiğini söyleyerek bu hareketlerden kaçınılması gerektiğini dile getiriyor.

3. Kurulamaya çalışmayın

Yanan hard disk için çoğu kullanıcı su dökerek çözüm arayabiliyor. Suyun sabit sürücüye zarar vermesi yüksek ihtimal iken ayrıca onu kurutmaya çalışmak hasarın ciddileşmesine sebep oluyor. Hard diskin kuruması, diskte değişikliklere neden olarak veri kurtarmanın zorlaşmasına neden oluyor. Yanan hard diske su dökülmüşse onu ıslak bırakmak en azından ikinci bir hata yapmanın önüne geçiriyor.

4. Bilgisayardan çıkarmayın.

Yangının etkilerinin hard disk dışında tüm bilgisayara yayılmış olabileceğini hatırlatan Serap Günal, birçok kullanıcının sürücünün ana makineyle olan bağlantısını kesme eğiliminde olduğunu ve bunun verileri kurtarmada sorunlar yarattığını belirtiyor. Kullanıcıların hasar gören hard diski bilgisayardan çıkarmamaları önemli bir adım olarak görülüyor.

Yanan hard disklerden verilerin kurtarılamayacağını düşünen kullanıcıların öncelikle bu tarz hatalara düşmemesi gerektiğini belirten Serap Günal, alınacak profesyonel bir veri kurtarma hizmeti ile yanan hard diskler dahil tüm doğal afetlerden etkilenen hard disklerdeki verilerin kurtarılabileceğini dile getiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here