HDMI 2.1 duyuruldu

HDMI 2.1

HDMI 2.1 standartı geçtiğimiz günlerde lanse edildi. HDMI 2.1 ile 10K’ya kadar çözünürlük desteği ve birçok iyileştirme beraberinde geliyor.

HDMI Forum geçtiğimiz günlerde HDMI 2.1 standartını resmi olarak duyurdu. Bu yılın ikinci çeyreği itibarıyla kullanıma sunulacak yeni standart ile 48 Gbps bant genişliği,10K çözünürlük desteği, dinamik HDR ve oyun uygulamaları için değişken yenileme hızları geliyor.

Yeni standartın en önemli yeniliği önceki standartlara göre önemli derecede artan bant genişliği. Ulaşılan 48 Gbps bant genişliği TV ve monitör teknolojileri için oldukça önemli bir adım olsa da, tabii ki yaygın kullanım için standartın yaygınlaşması gerekecek.

HDMI 2.1

İki metreye kadar uzunluğa sahip olacak standart HDMI 2.1 kablosu bakır tel kullanacak. Bant genişliğinin artmasıyla beraber 4Kp120, 8Kp100/120 ve 10Kp100/120 gibi yeni UHD çözünürlükleri desteklenmiş olacak. Bu noktada yeni standartın desteklediği dinamik HDR ile birlikte içerik üreticileri renk seviyesini, parlaklığı ve kontrastı direk olarak kontrol edebilecek. Bu arada dinamik HDR için 4Kp60 çözünürlüğüne kadra 48G kabloya da ihtiyaç duyulmuyor. Üreticilerin dinamik HDR için bir yazılım güncellemesi sunması yeterli.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram‘da takip edin. Güncel videolarımız için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here