HTC ve Valve ortak yapımı Vive VR gecikecek

Sanal gerçeklik cihazlarının en etkileyici örneklerinden biri olan Vive VR maalesef biraz daha gecikiyor.

Özellikle video oyunlarıyla bolca vakit geçirenlerin hayallerini süsleyen sanal gerçeklik cihazları, yakın geçmişte sadece bilim-kurgu filmlerde karşımıza çıkıyordu. Oculus firmasının atılımlarıyla gündemin üst sıralarına yerleşen ve diğer birçok firmanın desteğiyle büyük bir pazar haline gelen “sanal gerçeklik” teknolojileri popülerliğini giderek artırıyor. Geçtiğimiz yılın en çok dikkat çeken haber başlıklarından biri olmayı başaran, HTC ve Valve ortak çalışmasıyla üretilecek Vive da bu sektörün en önemli parçalarından biri.

htc-re-vive

Yapılan duyurularda 2015 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürüleceği belirtilen Vive, maalesef bir gecikme haberiyle karşımızda. HTC tarafından yapılan yeni basın duyurusunda, Vive VR’ın bu yıl içerisinde çok az kullanıcının beğenisine sunulacağı, büyük stokların 2016 yılının ilk çeyreğinde hazır olacağı belirtildi.

Önce yazılım geliştiriciler kullanacak

Şimdilik Vive VR’ın “kısıtlı stok” açıklamasında rakam belirtilmedi ama durumun vahametini tahmin etmek çok zor değil. HTC firması muhtemelen önce yazılım geliştiricileri Vive VR ile tanıştıracak ve cihazın yazılım arşivini genişletecek. Cihaz son kullanıcıya sunulmaya hazır olduğunda ise büyük stoklar satış noktalarına nakledilecek.

Sonuç olarak oyunları sanal gerçeklik gözlükleriyle oynamak istiyorsanız, şimdilik sabırla beklemeye devam etmeniz gerekecek. Bakalım HTC ve Valve ortak çalışmasıyla karşımıza çıkacak olan Vive VR’a ne gibi tepkiler gelecek.