HUSH, Androidlerin batarya ömrünü %15 artırıyor

HUSH, Android uygulamalarının uyku modunda enerji harcamasını engelliyor

Purdue Üniversitesi araştırmacıları, teknoloji tutkunlarının bitmek bilmeyen batarya ömrü sorununa çare bulmak için çalışıyor. Üniversitenin Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Enstitüsü’nde görevli yetkililerin Intel ve Mobile Enerlytics şirketleriyle ortaklaşa sürdürdükleri araştırma, bu soruna dair ilginç bulguların elde edilmesini sağladı.

Purdue Profesörlerinden Y.Charlie Hu, araştırmada toplamda 2000 adet Galaxy S3 ve S4 model akıllı telefonun çalışma süreçlerini takip ettiklerini belirtiyor. Yapılan gözlemde, Android’lerin enerji kayıplarının %28,9‘unun uyku modundayken gerçekleştiği belirlendi. Uyku modunda neredeyse hiç enerji harcanmaması gerektiğini vurgulayan Hu, akıllı telefonların ekranlarının kapalıyken pil ömrü harcamasının sebebi olarak Android yazılımcılarını suçlu buluyor.

pil-omru-uzatan-uygulama

Profesör ve ekibi, Android cihazların uyku modundayken yaşattıkları kayıpların işletim sisteminin enerji yönetim kodlarındaki sıkıntılardan ve uygulamalardaki yazılım hatalarından ileri geldiğini iddia ediyor.

Purdue Üniversitesi yazılımcıları, bu soruna parmak basan bir uygulama geliştirdiler. HUSH adı verilen ve GitHub’da paylaşılan pil koruma uygulaması, akıllı telefonların ekranları kapalıyken uyku moduna girilmesini engelleyen yazılımları kapatıyor. Bu yöntemle en az %15 batarya ömrü kazanıldığı söyleniyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.