Intel Apollo Lake serisi işlemciler tanıtıldı

Intel, giriş seviyesi bilgisayarlar için Apollo Lake işlemci serisini duyurdu. Artık uygun fiyatlı ve Intel işlemcili bilgisayar almak daha kolay olacak.

Intel, Shenzen (Çin)’de gerçekleştirdiği Intel Developer Forum etkinliğinde yeni teknolojilerini tanıtmaya devam ediyor. Firmanın üst düzey yetkililerinden Navin Shenoy’un sunumunda verdiği bilgiler doğrultusunda yeni nesil Celeron ve Pentium işlemcilerden oluşan Apollo Lake serisi gün ışığına çıktı. Uygun fiyatlı bilgisayarlara yüksek işlem ve grafik işlem gücü kazandıracak bu yeni işlemciler sayesinde fiyat/performans konusunda çok daha iddialı sistemler kullanabileceğiz. Apollo Lake serisi işlemciler ayrıca dizüstü bilgisayarların pil ömrünü artıracak, masaüstü bilgisayarlara ise enerji tasarrufu sağlayacak.

Intel Apollo Lake SoC Tasarımı

Etkinlikte verilen bilgilere göre Apollo Lake serisi işlemciler şimdiden 100’den fazla tasarım ödülüne layık görüldü. Intel’in yeni nesil düşük güç tüketimli Goldmont işlemci mimarisiyle üretilen yeni nesil Celeron ve Pentium işlemciler bu yılın son çeyreğinde ekonomik dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için kullanıma hazır olacak. Intel henüz bu işlemciler hakkında detaylı teknik bilgileri aktarmamış olsa da, dedikodular doğrultusunda serinin USB Type-C teknolojisini, 4K monitörleri ve eMMC 5.0 tabanlı SSD‘leri destekleyeceği biliniyor. 14nm teknolojisiyle üretilecek olan yeni nesil Celeron ve Pentium işlemcilerin Computex 2016 Taipei’de, 31 Mayıs – 4 Haziran 2016 tarihleri arasında tanıtılması bekleniyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.