Intel ve LG Nuclun 2 mobil işlemci için birlikte çalışacak

LG Nuclun 2 mobil işlemcinin Intel ve LG Electronics iş birliğiyle geliştirildiği söyleniyor

Android platformunun en sevilen cihaz geliştiricilerinden LG Electronics, ürünlerinin büyük bölümünde Qualcomm mobil çipsetler tercih ediyor. Giriş seviyesi LG Leon‘dan başlayarak üst düzey model LG V10‘a dek çoğu akıllı telefon modelinde Qualcomm Snapdragon mobil işlemcilerle karşılaşıyoruz.

Güney Kore’nin popüler akıllı telefon markası, Qualcomm’a olan bağımlılığını yenmek için kendi işlemcisini geliştirmek istiyor. Bu uğurda verilen ilk emekler, LG Nuclun mobil çipsetin ortaya çıkmasını sağlamıştı. Fakat LG Nuclun’un işlem performansı ve enerji tasarrufu sektördeki alternatifleri yakalayamamıştı.

LG V10'un Qualcomm Snapdragon 808 işlemcisi, bir sonraki nesilde yerini LG Nuclun 2'ye bırakabilir.

LG’nin kendi işlemcisini geliştirme planlarının iptal edilmediğini belirtelim. The Korea Economic Daily‘de yazılanlara göre LG Electronics, yeni bir çipset için Intel ile güç birliğine vardı. Kaynakta, kuruluşların 2015 yılının başından beri temasta oldukları ve 14 nm süreciyle hayata geçen bir mobil işlemci hazırladıkları belirtiliyor.

İki şirketin iş birliği olumlu sonuç verirse, LG G5 veya ikinci nesil LG V10’da LG Nuclun 2 mobil işlemcinin kullanıldığını görebiliriz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.