BlackBerry’nin ilk Android’i Kasım’da satışa çıkıyor

BlackBerry Venice, Android işletim sistemiyle donatıldı, fiziksel klavyeyi geride bıraktı

İlk RIM BlackBerry akıllı telefonun teknoloji sektörüne damgasını vurduğu 2000 yılında, günün birinde bu markanın esamesinin okunmayacağını söyleselerdi inanmazdık. Dönemin dev akıllı telefon markası Palm ile sıkı bir çekişme yaşayan RIM, ürettiği her BlackBerry modeliyle fiziksel klavyenin rahatlığını yaşatıyordu. Yıllar ilerledikçe, sektör dinamikleri ve üretim tercihleri büyük ölçüde değişti.

Kullanıcıların fiziksel klavyelerden uzaklaşıp dokunmatik ekranlara gönüllerini kaptırmaları da, RIM’in popülerliğinin sona ermesine sebep oldu. Bir zamanlar ABD Başkanı Barack Obama’nın seçim kampanyalarında öne çıkma sebeplerinden biri olarak gösterilen ve adeta yok satan Blackberry, iOS ve Android platformlarının hakimiyetindeki modern akıllı telefon piyasasında yok olmanın eşiğinde.

Eski günleri yad edip durmanın fayda getirmeyeceğini fark eden şirketin son çare olarak Android platformuna katılma kararı aldığı iddia ediliyordu. Sızdırılan son bilgiler, üreticinin en yeni akıllı telefonunun BlackBerry Venice ismiyle anıldığını ortaya koyuyor. Fiziksel tuş takımı yerine yazılımsal klavye içeren Android işletim sistemli cihazın Google Play’in engin uygulama ekosisteminden faydalanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

BlackBerry Venice’in teknik özellikleri şimdilik gizli tutuluyor. Bununla birlikte, cihazın ilk olarak ABD’nin AT&T cep telefonu operatörü tarafından satılacağı muhtemel görünüyor. Fiyatı henüz kesinleşmeyen Android’in Kasım ayında görücüye çıkması bekleniyor. BlackBerry Venice’in OnePlus 2 ve Galaxy Note 5 gibi dişli rakipleri karşısında ne düzeyde başarılı olabileceğini öğrenmemize üç ay kaldı.