iPhone 12 Yongaseti Apple A14 TSMC Tarafından 5 nm Teknolojisiyle Üretilecek

Apple’ın 2020’de piyasaya sürmesi beklenen iPhone 12 modelleri 5 nm teknolojisiyle üretilen Apple A14 yongasetlerini kullanacak.

Akıllı telefon piyasasında güçlü işlemcilerin önemi büyük. Ancak şu bir gerçek ki kullanıcılar artık işlem hızı kadar pil ömrüne de dikkat ediyor. Bu doğrultuda mobil yongaseti üreticileri daha düşük nanometre değerlerine ulaşabilmek adına adeta bir savaş içerisinde. Şu an Qualcomm, Huawei ve Samsung‘un 7nm teknolojisiyle üretilmiş yongasetleri piyasadaki üst düzey akıllı telefonlara güç veriyor. Apple ise bu işi biraz daha ileri taşımayı hedefliyor. 2020 yılında piyasaya çıkması beklenen iPhone 12 modellerinde TSMC imzasını taşıyan 5 nm teknolojili Apple A14 yongasetleri olacağı iddia ediliyor.

İlginizi çekebilir: AnTuTu Benchmark’a Göre En Hızlı Telefonlar

Uzun süredir Apple adına yongaseti üreten TSMC firmasının bu yeni nesil Apple yongasetlerinin üretimine başlamak için kolları sıvadığı söyleniyor. Endüstriyel haber kaynağı Digitimes’ın haberine göre Apple A14 yongasetlerinin üretimine bu yılın ikinci çeyreğinde başlanacak. TSMC dışında Huawei bünyesindeki HiSilicon’un da 5 nm teknolojili yongaseti üretme yolunda olduğu iddialar arasında.

iPhone 12 Yongaseti Apple A14 TSMC Tarafından 5 nm Teknolojisiyle Üretilecek

10 nanometrenin altına inildikten sonra akıllı telefonların ısınma sorunları büyük oranda ortadan kalkmış, pil tüketimleri de ciddi oranda azalmıştı. Görünen o ki 2020 yılında çok daha verimli mobil yongasetlerinin rekabetini göreceğiz. Bu yılın Eylül – Ekim aylarında Apple tarafından yeni iPhone modellerinin tanıtılması bekleniyor. Bakalım Apple A14 yongasetleri gerçekten de 5 nm teknolojisiyle mi gelecek, bekleyip göreceğiz.