iPhone 4s kullanıcısı, iOS 9 yüzünden Apple’ı dava etti

iPhone 4s sahibi Chaim Lerman, cihazın iOS 9 güncellemesi yüzünden kullanılmayacak hale geldiğini iddia ederek Apple’ı mahkemeye verdi

Akıllı telefon markası seçerken, işletim sistemi güncellemelerinin ne kadar sıklıkta sunulduğuna özen gösteririz. Tüketiciler hep en güncel işletim sistemi versiyonunu tecrübe etmek ister ve cihaz satın alırken en erken güncellenen ürünleri tercih ederler. Fakat her yükseltme paketi her akıllı telefon sisteminde iyi sonuç vermez. En son işletim sistemi sürümlerinin eskiyen cihazlara iyi gelmediği biliniyor. Apple’ın emektar akıllı telefonu iPhone 4s‘ten vazgeçmeyenler, bu acı gerçekle iOS 9 sayesinde yüz yüze geldiler.

ios-9-0-1-cihaztv

16 Eylül 2015 günü yayına giren iOS 9 işletim sistemi güncellemesi, Apple’ın mobil platformuna 10’dan fazla yenilik getirdi. Bölünmüş ekran, güç tasarruf modu, touchpad özellikli ekran klavyesi ve daha akıllı bir Siri sesli asistan içeren iOS 9 yazılım paketi, güncel iPhone ve iPad’lerin sunduğu özellikleri zenginleştirdi.

Apple’ın son 2 yılda piyasaya sürdüğü cihazlara ilaç gibi gelen güncelleme, 2011 yılında piyasaya sürülen iPhone 4s gibi yıllanmış akıllı cihazların güç kaybetmesine yol açtı. Birçok iPhone 4s kullanıcısı, cihazına iOS 9 yüklediği için bin pişman. Bu işletim sistemi sürümüyle birlikte cihazlarının çekilmez hale geldiğini ve günlük yaşantılarının sekteye uğradığını iddia eden kullanıcılar bir araya gelerek Apple’ı dava etmeye karar verdiler.

iPhone 4s kullanıcıları iOS 9 güncellemesinden şikayetçiler.

iOS 9’un iPhone 4s performansını sekteye uğrattığını vurgulayan kullanıcılar, güncelleme notlarında bu durumun belirtilmediğini ve üstelik performans artışı vaatleri yapıldığını belirtiyorlar. Davacı Chaim Lerman’ın 5 milyon doların üzerinde tazminat talep ettiği söyleniyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.