4 inç iPhone 5se (iPhone 6c) bu fotoğraftaki cihaz olabilir mi?

Çin’de paylaşılan bu fotoğraf, iPhone 5se (iPhone 6c) adlı 4 inç ekranlı 2016 model Apple akıllı telefonun tasarımını sergileyen ilk görsel olabilir

Çinlilerin imitasyon akıllı telefon üretmedeki yeteneklerini bilmeyen yoktur. Nitekim, Samsung Galaxy A9’un tanıtımından 3 ay önce, ülkedeki teknoloji marketlerde “çakma” A9 temin etmek mümkündü. Eğer bu fotoğraftaki yer alan ve iPhone 5se olarak nitelendirilen bu akıllı telefon, malum sahte modellerden biriyse Çinlilerin ürün taklit etme yeteneklerine olan saygımız bir kat daha artacak.

Fotoğrafta yer alan cihazın sıradan bir iPhone 6 olduğunu söylemeden önce, iki modelin boyutlarını kıyaslamakta fayda var. Neredeyse 3 sene önce piyasaya sürülen iPhone 5s, 123,8 mm yükseklikte ve 58,6 mm genişlikte. 2014 yılının en popüler üst düzey akıllı telefonları arasında saydığımız iPhone 6’ysa 138,1 mm yükseklikte ve 67 mm genişlikte. Dolayısıyla iki akıllı telefon arasında 1 cm’den fazla yükseklik ve genişlik farkı bulunuyor. Sızdırılan fotoğraftaki cihazsa iPhone 5s ile aynı büyüklükte.

iPhone 5se modeline ait olduğu söylenen yeni fotoğraf oldukça inandırıcı görünüyor.

Şimdiye dek karşımıza çok farklı isimlerle çıkan yeni ve minyatür ekranlı akıllı telefonun teknik özelliklerinin 6 ve 6 Plus donanımına yakın olacağı söyleniyor. Apple A8 çipset içereceği belirtilen 5se’nin 1,2 MP FaceTime ön kamera ve 8 megapiksel iSight arka kamera ile yeterli fotoğraf kalitesi sunacağı iddia ediliyor. Akıllı telefonun Touch ID parmak izi okuyucu ve NFC teknolojisinden yoksun olmayacağını söyleyen sızdırmacılar, Apple Pay ödeme sisteminin bu cihazda kullanılacağını müjdeliyorlar.

Yeni nesil 4 inç ekranlı Apple akıllı telefonun dahili depolama seçenekleri belirtilmiyor. Bununla birlikte, sunulacak hafıza tercihlerini tahmin etmek zor değil. Apple iPhone 6s’te 16 GB giriş seviyesi, 64 GB orta seviye ve 128 GB üst seviye hafıza yongaları sunulmuştu. Halihazırda piyasada temin edilen iPhone’lardan daha ekonomik fiyatla satılacağı iddia edilen bu modelde 128 GB hafıza göremeyebiliriz. Ürünün renk tercihleri de dile getiriliyor. Söylentiler doğruysa uzay grisi, sarı altın ve gümüş renklerde üretileceği belirtilen cihaz pembe renkte de temin edilebilecek.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.