3D Touch, iPhone 6s’e koruma camı takılmasına engel değil

iPhone 6s ve 6s Plus’ın 3D Touch özelliği yüzünden koruma camıyla kullanılamayacağı söylentileri asılsız çıktı

iOS platformu, iPhone 6s ve 6s Plus modelleriyle birlikte 3D Touch teknolojisine kavuştu. Akıllı telefon arayüzünün farklı basınç şiddetlerindeki dokunuşlara farklı tepkiler vermesini sağlayan 3D Touch’ı “dokunmatik ekranlar için sağ tık” biçiminde özetleyebiliriz.

Taptic Engine isimli bileşenle donatılan yeni iPhone’lar, ekran aydınlatma ışığının arkasına yerleştirilen kapasitif sensörlerle dokunuşların şiddetini ölçüyor. Yüksek basınçlı dokunuşlar ve ivme ölçer verileri, uygulama kısayolları üzerinden pek çok fonksiyona erişim sağlayan menülerin açılmasını sağlıyor.

iPhone 6s'in koruma camı ile kullanılamayacağı söylentileri asılsız çıktı.

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus ile birlikte gelen bu ilginç teknolojinin tempered glass ve koruma filmi gibi yardımcıların kullanılması halinde çalışmayacağı söyleniyordu. Bu iddialara karşın, Apple’ın kılıf üreticilerine verilen dizayn talimatları, durumun hiç de öyle olmadığını gösteriyor. Yeni iPhone’lar, Apple standartlarına uygun koruma camı ve diğer yardımcılarla kullanılabiliyor.

Apple’ın dizayn talimatlarının yanı sıra, Phil Schiller‘ın açıklaması da, 3D Touch teknolojisinin koruma camlarıyla birlikte çalışabildiğini vurguluyor. 0,3 mm kalınlığı aşmayan iletken tempered cam, PET ve plastik filmlerin iPhone 6s ve 6s Plus ile kullanılabileceği söyleniyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.