Lenovo ve Google, Tango Projesi için güçlerini birleştirdi

Üç boyutlu dijital kameralı Tango Projesi, Lenovo ve Google ortaklığıyla tüketiciye ulaştırılacak

Lenovo, Tüketici Elektroniği Fuarı CES’de Google ile ortak geliştirdiği ve Tango Projesini temel alan tüketici mobil ürünü tanıttı. 2016 yazından itibaren tüketicilere sunulacak Qualcomm® Snapdragon™ işlemcili bu yeni akıllı telefonun ekranı, dijital bilgi ve objeleri gerçek dünya ile üst üste koyabilen sihirli bir pencereye dönüşebiliyor.

Lenovo ve Google'ın ortak çalışması olan Project Tango'nın ürün konsepti.

Bilindiği gibi bir süredir dünyanın teknoloji devleri Lenovo, Google ve Qualcomm Technologies Tango Projesi’nde beraber çalışıyorlar. Bu proje, ileri bilgisayar görüşü, derinlik algısı ve hareket takibi kullanarak ekran üzerinde 3D deneyimi yaşatan ve kullanıcılara içinde bulundukları fiziksel dünyayı ellerindeki cihazla keşfetme imkanı sağlayan bir teknoloji platformu. Projede geliştirilen özel yazılım ve donanımla kullanıcının her hareketine tepki verecek bir uygulama geliştirildi ve kullanıcıların her hareketinin takibi sağlandı.

Yeni uygulamayla evinizi bir bilgisayar oyunu merkezine dönüştürebilirsiniz. Tango Projesine sahip cihazlar; oturma odanız, ofisiniz ve halka açık mekanlar gibi daha önce bulundukları yerleri tanıma özelliğine sahip bulunuyor. GPS’den farklı olarak Tango Projesi’nin hareket sensörleri iç mekanlarda da çalışıyor. Bu projeyle bir alışveriş merkezi içinde rahatça yönünüzü bulabilirken, belli bir ürünün mağazadaki yerini bile görmeniz bile mümkün olabilecek.

lenovo-google-tango-project-2

Cihaz içinde yer alan sensör sayesinde Tango Projeli cihazlar bir odanın 3 boyutunu algılayabiliyor ve tam ölçülerini vererek mobilya ve dekorasyon alışverişinizi kolaylaştırıyorlar.

Lenovo Mobil Ürün Grubu Başkanı Chen Xudong konuyla ilgili şunları söyledi: “Günümüzün hiper-rekabetçi akıllı telefon ve tablet pazarında değişim yaratabilmek için inovasyon riskleri almamız şart – ancak bu şekilde insanların mobil teknolojiyi kullanış şekillerinde fark yaratabiliriz. Google’la beraber mobil donanım ve yazılım konularında büyük yenilikler yapıyoruz. Ortak vizyonumuzu gerçeğe dönüştürerek, tüketicinin hayallerini gerçekleştiren ürün deneyimi sunacağız.”

lenovo-google-tango-project-3

Tango Projesi Google Yöneticisi Johnny Lee şöyle konuştu: “Tango Projesi ile akıllı telefonlar, ekranının sınırlarını aşan bir uzay ve hareket algısına sahip ve gerçek dünyaya açılan sihirli bir pencereye dönüşüyor. Lenovo ile çalışarak Tango Projesini kullanıcılar ve geliştiriciler için daha kolay ulaşılabilir hale getirmek ve bu sanal ve gerçek dünyayı bir araya getiren bu yeni deneyimin keyfine varmalarını istiyoruz.”

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.