Lockheed Martin, teleskopu yeniden icat ediyor

DARPA’nın ödeneğiyle yürütülen Lockheed Martin SPIDER teleskop projesinde olumlu sonuç alındı

Hızla gelişen elektronik teknolojisi, yaşantımızdaki birçok detayın evrim geçirmesini sağladı. Dijital çağa ayak uydururken, tüplü televizyonların yerine LCD ekranları getirdik ve ufacık çiplere gigabyte’larca veri depolamayı başardık. Bununla birlikte bazı sistemlerin elektronik eşdeğerini üretirken kaliteden ödün vermek zorunda kalıyoruz. Lockheed Martin gibi savunma sanayii şirketleri, modernizasyonunda zorluklar yaşanan sistemlerin dönüştürülmesi için ciddi kaynak harcıyor.

lockheed-martin-teleskop-spider-kamera-dizisi

Silikon çağına uyarlanmasında zorluk çekilen sistemlerin başında, karmaşık optik düzenekler içeren teleskoplar gösteriliyor. Astronomlar için vazgeçilmez nitelikteki teleskoplar, teknolojiye meydan okurcasına neredeyse 400 senedir değişmedi. Bu aygıtların optiklerini oluşturan büyük boy lenslerin üretilmesi yıllar sürebiliyor ve bu yüzden fiyatları da son derece yüksek. Fakat Lockheed Martin’in DARPA desteğiyle geliştirdiği SPIDER projesi sayesinde, gök bilimcilerin işi kolaylaşabilir.

lockheed-martin-teleskop-spider-kamera-dizisi-2

Çok segmentli görüntü algılayıcı projesi olarak nitelendirilen SPIDER, yüzlerce minik sensörün birleşiminden oluşuyor. Tek bir ana optik ünite yerine yüzlerce ufak lens içeren SPIDER, benzer kalitedeki teleskoplardan 10 ile 100 kat daha ufak yapıda üretilebiliyor. Bu teknoloji, gök bilimcilere temin edilen aygıtların daha taşınabilir yapıya kavuşmasını sağlayacak. Bunun yanı sıra, uydulara yerleştirilen gözetleme modüllerinin de bu sayede hafifleyeceği söyleniyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.