Apple, sanal gerçeklik uzmanı profesörü kadroya aldı

Apple, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik alanlarındaki en yetkin araştırmacılardan birini kadroya aldı

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik kavramları, son tüketiciye ulaşma yolunda ilerliyor. Oculus VR’ın sanal gözlüğü Oculus Rift ve HTC’nin Steam ile ortaklaşa geliştirdiği eğlence aygıtı Vive Pre, Sony PlayStation VR ile rekabet edecek. Mobil teknoloji markalarının bir bölümü de akıllı telefonlarla sarmalayıcı görüntü ve ses deneyimi yaşatmanın peşinde. Samsung Gear VR, Google Cardboard ve yakın zamanda Çin’de tanıtılan FiresVR JiDome-1 gibi ürünler, cebimizdeki akıllı telefonların alternatif bir gerçekliğe geçit oluşturmasını sağlamak için geliştirildi. Bu seferberliğe mesafeli görünen Apple’ın bile ciddi yatırımlar yapmaya hazırlandığı söyleniyor.

Apple'a ait olduğu belirtilen sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik konsepti.

Apple, sanal gerçeklik alanına giriş yapmadan önce, bu konsept üzerine en çok kafa yoran araştırmacılardan birini kaptı. Virginia Teknoloji Enstitüsü’nde 5 senedir insan-bilgisayar etkileşimi üzerine çalışan Doug Bowman’ın uzun süreli ücretli izne çıkmasının ardından Apple’a katıldığı söyleniyor. Bowman, üç boyutlu kullanıcı arayüzleri üzerine teoriler geliştirmesiyle biliniyor. Daha önceleri Walt Disney’e kullanıcı deneyimi danışmalığı yapan profesör, artırılmış gerçeklik alanında da deneyim sahibi.

Profesör Doug Bowman’ın Apple bünyesindeki ünvanı henüz ilan edilmedi. LinkedIn hesabını kapatan profesör, büyük bir ihtimalle Apple’ın yakın zamanda satın aldığı Faceshift, Emotient ve Metaio şirketlerinin başına geçecek.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.