Lumia’lara birden fazla işletim sistemi desteği getiren patent

Microsoft’un bu patenti, Lumia’ların gelecekte birden fazla işletim sistemine destek verme ihtimali olduğunu gösteriyor

Günümüzün akıllı telefon kullanıcıları cihaz satın alırken en yaygın 3 mobil platform arasından tercih yapmak zorunda. Android, iOS ve Windows Phone işletim sistemli cihazlar içinden seçim yapan tüketici, seçtiği ekosistemin nimetleriyle sınırlı kalıyor.

PC kullanıcıları, akıllı telefon tüketicisinin maruz kaldığı platform tercihiyle sınırı değil. Multi-boot ya da çoklu işletim sistemi kavramıyla uzun yıllardır yakından tanışıyorlar. Kişisel bilgisayarlara Windows’un yanı sıra, Ubuntu ve diğer Linux derlemelerinin yüklendiğini sıklıkla görüyoruz.

microsoft-lumia-cift-isletim-sistemi-800

Microsoft, kişisel bilgisayarların çoklu işletim sistemi desteğini Lumia akıllı telefonlara getiren patenti elinde bulunduruyor. Windows Phone açılış ekranındayken diğer işletim sistemlerine geçiş yapmayı sağlayan bu arayüz tasarımı, Lumia kullanıcılarının yakın gelecekte Windows 10 Mobile ile sınırlı kalmamalarını sağlayabilir.

Microsoft’un Android, Ubuntu ve iOS gibi işletim sistemlerine doğrudan destek vermesi zor görünüyor. Yine de, gelecekte birden fazla mobil platformun kurulum dosyalarını barındıran açık kaynaklı Lumia’lar görebiliriz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.