Nintendo’nun ilk mobil oyunu Miitomo duyuruldu

Konsol efsanesi Nintendo, Miitomo ile mobil oyun sektörüne giriyor

El konsollarının 39 yıllık tarihi, 1976’da piyasaya çıkan Mattel Auto Race ile başladı. O günden sonra, oyuncuları durdurabilene aşk olsun. Taşınabilir oyun cihazları, her yaştan tüketicinin favori eğlencelerinden biri haline geldi.

nintendo-game-boy

ABD’li Mattel’in birkaç yıl sonrasında sektöre giren Nintendo, Game and Watch serisiyle ve Game Boy’la efsaneleşti. Japon eğlence devinin geliştirdiği modern oyunlar, Nintendo 3DS‘in zor bulunduğu Türkiye’de bile oldukça popüler.

Nintendo 3DS, bütün popülerliğine rağmen tehlike aldında. Android, iOS, Windows Phone ve daha az popülerlikteki diğer mobil platformlar, 3DS gibi yalnızca oyun oynatan cihazların satışlarını baltalıyorlar.

nintendo-3ds

Akıllı telefon oyunları, Nintendo’nun karşısındaki en büyük tehdit olsa da, şirket bu ürünü dev bir fırsata dönüştürmeyi hedefliyor. Geliştiricinin bugün tanıttığı mobil oyun Miitomo, şirketin akıllı telefonlarla iç içe var olmak istediğini ispatlıyor.

2016’da yayına girmesi hedeflenen Miitomo, kullanıcıların gerçek görünümünü karikatürleştiren şirin avatarlar içeriyor. Oyundaki avatarlar yani “Mii’ler”, kullanıcıların birbirleriyle konuşmalarına aracılık ediyor. Akıllı telefon sahipleri, Mii’lerini kişiselleştirmek için özel kıyafetler, eşyalar satın alacaklar.

nintendo-mobil-oyun-miitomo

Aslında, bu mobil uygulamaya, oyun yerine mesaj uygulaması veya chat platformu tanımı daha iyi yakışabilir. Nintendo yetkilisi Shinya Takahashi, Miitomo’nun utangaç oyuncuların aralarındaki buzları kırmayı hedefleyen güvenli bir platform olduğunu belirtiyor.

Yetkililer, Miitomo’yı duyurdukları sunumda, piyasadaki Nintendo oyunlarının mobil cihazlara uyarlanmayacağını da açıkladılar. Akıllı telefonunuza Pokemon veya Mario yükleme beklentilerinizi bir süre daha ertelemeniz gerekecek.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.