Nokia C1 Android akıllı telefonun fotoğrafları sızdırıldı

Nokia C1’in sızdırılan fotoğrafları, Finlandiyalı şirketin 2016 yılını beklemeden akıllı telefon piyasasına geri döneceğini düşündürüyor

Nokia, son tüketiciye yönelik mobil cihaz üretimiyle ilgili tüm tesislerini geçtiğimiz yıl Microsoft‘a devretmişti. Şirketin Çin’deki cep telefonu karargahı bile, çalışanlarıyla birlikte Microsoft bünyesine katılmıştı. Bununla birlikte, Nokia logosunun Lumia‘lardan silinmesi bile tüketicinin bu markayı unutmasına yetmedi.

Nokia-C1-ekran-on-kisim

Bir dönemin en popüler cep telefonu üreticisi, ilk Android cihazını geçtiğimiz yıl Çin’de satışa sunmuştu. Şirketin Çin pazarındaki marka değerini yoklamasını sağlayan Nokia N1 tabletin ardından, Nokia C1 isimli akıllı telefonun 2015 yılı için geliştirildiği söyleniyor. Bununla birlikte, internet aleminde yankılanan bu söylentilerin gerçekliğinden şüphe duymamız gerektiğini de vurgulamalıyız.

Microsoft ve Nokia yetkilileri, Finlandiyalı şirketin logosunun 2016 yılına dek hiçbir telefonda yer almayacağı üzerinde anlaşmışlardı. Bu bilginin ışığında, görselleri Weibo üzerinden sızdırılan Nokia C1 Android‘in gerçek bir ürün olduğuna inanmak oldukça güç. Eğer, ön ve arka yüzleri sergilenen akıllı telefon gerçekten de resmi bir Nokia ürünüyse, kendisini 2016’nın ilk çeyreğine dek piyasada görmemiz mümkün olmayacak.

Nokia-C1-arka-panel-kamera

Nokia C1’in orta sınıf Android’lerde görülen teknik özellikler içereceği söyleniyor. Cihazın 5 inç kapasitif dokunmatik ekran taşıyacağı, Intel Atom serisi bir çipsetten güç alacağı, 2 GB RAM‘le destekleneceği ve 5 MP büyüklüğünde ön kamerayla donatılacağı iddia ediliyor. 8 megapiksel arka kameraya sahip olacağı öne sürülen akıllı telefonun ekran çözünürlüğüne değinen herhangi bir sosyal medya hesabının bulunmaması oldukça ilginç.

Nokia N1 orta boy Android tabletin 18 Kasım 2014 günü tanıtıldığını hatırlatalım. Eğer Nokia gerçekten de Microsoft ile yaptığı anlaşmayı delmenin bir yolunu bulduysa, Nokia C1 Android akıllı telefonu benzer bir tarihte piyasada görebiliriz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.