Opera tarayıcı reklam engelleme özelliğine kavuşuyor

Opera tarayıcının geliştirici sürümü, internet reklamı engelleme fonksiyonuyla yazılımcılara yüksek performans vaat ediyor

İnternet reklamları, kullanıcının karşısına çok çeşitli formatlarda ulaşıyor. Tanıtım yazıları, görseller, Google’a ayrılan bölümler, açılır pencereler, hazırlanan viral videolar, çeşitli markaların hizmetlerini ve ürünlerini tanıtmayı hedefliyor. Reklamların bir bölümü, kullanıcının görmek istediği içerik kadar yer kaplıyor. Bu da tarayıcıya binen yükün artmasına ve ortalama sayfa yükleme süresinin uzamasına neden oluyor. Dünyaca ünlü internet tarayıcısı Opera, yeni geliştirici sürümüyle yazılımcılara reklamlardan kolayca kurtulma fırsatı sunuyor.

Reklamsız internet sayfası, içeriğin engellenmediği sayfadan çok daha hızlı açılıyor.

Opera yetkililerine göre, internet reklamı engelleme fonksiyonu üçüncü parti eklentilerle yönetilmeyecek kadar önemli. Görevliler, yazılımın son versiyonuyla reklam içeriği engelleme fırsatı sunuyor. Bu sayede tarayıcının internet performansının hayret verici ölçüde arttığı söyleniyor. Yeni özellik ayrıca, üçüncü parti eklentilerden kaynaklanan güvenlik açıklarının azaltılmasını da sağlayacak.

Tarayıcıların ve reklam engelleyici eklentilerin performans düzeyleri karşılaştırıldı.

Yetkililer vaat ettikleri performans hedefini yakalamış görünüyorlar. Paylaşılan grafikte Windows 10’un standart tarayıcısı Edge ile 10 saniyede yüklenen bir sayfanın Adblock Plus ve Chrome ile 7,7 saniyede açıldığı sergileniyor. Adblock Plus ve Firefox tercih edildiğinde süre 6,4 saniyeye düşüyor. Opera’nın son geliştirici sürümü aynı sayfayı 5,3 saniyede açarak rakiplerine fark atıyor. Bu özellik yakında mobil versiyona da eklenecek. Mobil uygulamanın reklam engelleme fonksiyonuna ne zaman kavuşacağı henüz ilan edilmedi.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.