Panasonic Lumix DMC-CM10 4G’li Android fotoğraf makinesi tanıtıldı

Panasonic Lumix DMC-CM10, kompakt fotoğraf makinesinden ziyade 4G LTE bağlantılı bir Android akıllı telefona benziyor

Akıllı telefonlar, dokunuşla yönetilen ekranlarıyla, kolayca kişiselleştirilen arayüzleriyle ve yüksek çözünürlüklü dijital kameralarıyla yaşantımızda vazgeçilmez yere sahip. İnsanların istedikleri her an iletişim kurmalarını sağlayan bu cihazlar, pek çok uğraş gibi fotoğrafçılığı da kolaylaştırdı. Mobil fotoğrafçılığın yaygınlaşması, dünyaca ünlü fotoğraf makinesi ve video kamera üreticisi Panasonic’in bile bu alana yönelmesini sağlamıştı hatırlarsanız. Şirketin geçtiğimiz yıl Japonya’da piyasaya sürdüğü Android işletim sistemli Lumix DMC-CM1 akıllı telefon, kalın gövdesiyle eski nesil cep telefonlarını andırsa da 1 inç arka kamera sensörüyle ve Leica objektifiyle dikkati hak ediyordu. Bu ürünün devamı niteliğindeki Panasonic Lumix DMC-CM10, akıllı telefon görünümünden ödün vermiyor ve 4.5G internet altyapısını destekliyor fakat GSM şebekeleriyle uyum sağlayamıyor.

panasonic-lumix-cm10-teknik-ozellikler-fiyat

Panasonic’in 2016 model mobil kamerası, akıllı telefonlardan “telefon” özelliğini çıkardığımızda geri kalanlarla neler yapılabileceğini ortaya koyuyor. 4,7 inç Full HD kapasitif dokunmatik ekranlı cihaz, Qualcomm Snapdragon 801 mobil işlemci, 2 GB RAM ve 16 GB dahili hafızayla donatılıyor. Orta sınıf akıllı telefonlarla güç yarıştıracak kadar yüksek konfigürasyona sahip cihaz SIM kart yuvasına sahip olsa bile telefon aramaları ve SMS için kullanılamıyor. Yani bu ürünün minik ekranlı bir tablet olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte Panasonic Lumix DMC-CM10 Android 5.0 Lollipop işletim sistemli bir tabletten çok daha fazlası. Hatta bu ürün kalabalık mekanlarda çekim yapmayı seven sokak fotoğrafçıları için ideal fotoğraf makinelerinden biri olabilir.

Panasonic Lumix DMC-CM10 Android işletim sistemli kompakt fotoğraf makinesinin teknik özellikleri ilan edildi.

Panasonic Lumix DMC-CM10 kompakt fotoğraf makinesinin 21 mm kalınlıktaki gövdesi, son derece gelişmiş bir kompakt fotoğraf makinesi modülüne ev sahipliği yapıyor. Bu cihaz tam 1 inç büyüklükte 21 megapiksel CMOS sensörle donatılıyor. Üstelik bu sensörün üzerinde, F/2,8 diyafram açıklığında ve 28 mm odak uzaklığına sahip Leica imzalı objektif yer alıyor. Ürünün çektiği fotoğraflar, VENUS görüntü işlemcisiyle işleniyor. 4K video çekebildiği açıklanan cihazın fiyatı henüz ilan edilmedi fakat akıllı telefon sertifikasına ihtiyaç duymayan bu modelin piyasada hala 1000 dolara satılan DMC-CM1’den daha ucuza satılacağını tahmin ediyoruz.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.