Philips TV 2016’da HDR teknolojisine odaklandı

Bu yıl TV pazarının gündeminin başında HDR teknolojisi geliyor. Philips TV’nin duyurduğu 2016 model TV’lerin kalbinde de HDR teknolojisi yer alıyor.

TP Vision, Philips TV’nin 2016 ürün yelpazesini duyurdu. HDR teknolojisi ve performansı kesinlikle 2016 Philips TV yelpazesinin temel unsurlarından biri olacak.

HDR uyumluluğu, yeni yelpazedeki ürünlerin 2016’nın 2. çeyreğinden itibaren piyasaya sürülmesinden kısa süre sonra sunulacak olan yazılım güncellemesinin de parçası olacak.

Orijinal HDR içeriklerin çok düşük kalacak olmasından hareket ile, Philips, her türlü içeriğin dinamik aralığını yükseltmek üzere bir HDR Yükseltme özelliği de ekledi. Tüm HDR ürün yelpazesinde temin edilebilen HDR Yükseltme özelliği, Micro Dimming Pro ve Bright Pro arkadan aydınlatma sistemleri ile birlikte çalışmak üzere tasarlandı.

Micro Dimming Pro, görüntüyü 6.400 farklı alanda analiz etmek üzere özel bir yazılım denetleyici kullanırken, bu alanların her biri en derin siyahları ve en parlak beyazları görüntülemek için bağımsız olarak ayarlanıyor. Bright Pro, panelin daha yüksek 700 Nit çıktısından yararlanıp üstün kontrast ve daha canlı renkler yaratarak görüntü içindeki yerel üst ışık düzeylerini yükseltiyor.

Philips TV HDR 2016

Özgün 100Hz 4K UHD paneller

HDR performansının yanı sıra, 6500 yelpazesi ve üzerindeki tüm setlerde, istisnai pürüzsüzlük ve akıcı harekete sahip son derece net görüntüleri yeniden üretmek amacıyla özgün 100Hz 4K UHD paneller kullanılıyor.

2016’nın ilk yarısında piyasaya çıkartılacağı duyurulan yelpazenin en üst modeli, doğrudan ayarlanabilir ışık şiddetine sahip arkadan aydınlatmaya ve Micro Dimming Premium sistemi gibi, her ikisi de 7000 serisi ürünlerde ilk defa kullanılan özelliklere sahip olan yeni 65 inç 7601 seti olacak. Micro Dimming Premium sisteminde bulunan 128 adet bağımsız olarak ayarlanabilir ışık şiddetine sahip segmentli arkadan aydınlatma, en derin siyahların en parlak beyazlar üzerinde gösterilmesine imkan veren segment başına farklı bir optimize arkadan aydınlatma düzeyi ile sonuçlanıyor.

7601 aynı zamanda, Premium Color, Mükemmel Doğal Hareket ve Philips’in eşsiz çizgi inceltme algoritmasına sahip Ultra Çözünürlük Yükseltme özelliklerini içeren, Philips üst düzey Perfect Pixel Ultra HD işleme paketini de barındırıyor.

7601’deki Premium Color, normal renk gamlı panelin 2,250 trilyon renk işleme ile bileşiminden oluşuyor. Böylesine çok daha yüksek renkli çözünürlük ve parlak doymuş renkler ile, baktığınızın aslında bir ekran olduğunu unutacaksınız.

Philips’in ödüllü hareket geliştirme sistemi Perfect Natural Motion’in en son sürümünde, gerek HD gerekse UHD içerik ile çalışırken, istisnai netliğe ve pürüzsüz, akıcı harekete sahip görüntüler üretmek için dört milyar piksellik işlem gücünden yararlanıyor.

Ultra Çözünürlük Yükseltme, tüketicilerin hangi kaynağı izliyor olurlarsa olsunlar, UHD kalitesinde görüntülerin tadını çıkartmasına imkan verecek. Gelişmiş yükseltme teknolojisi, orijinal pikselleri daha kaliteli piksellere dönüştürerek ortaya daha ince çizgi ve daha derin detaylar çıkartmak için Philips’in eşsiz çizgi inceltme algoritması ile bir araya geliyor.

philips-tv-hdr-uhd-2016

7101 ve 7181 kenardan aydınlatmalı ürünlerin her ikisi de kısmen %85’e kadar iyileştirilen daha geniş renk gamlı panellerin, doğallığı ve gerçekliğini koruyan istisnai canlılık ve enerjiye sahip renkler üretmek üzere gelişmiş dört trilyon renkli işleme ile birlikte dahil edilmesi sayesinde, Premium Colour teknolojisine sahip.

İlk defa olarak 6000 serisinde de sunulan Perfect Natural Motion sistemi, 6561 ve 6501 modellerinde kullanılırken 6101 ve 6401’de ise Natural Motion sistemi bulunuyor.

Ambilight aynı zamanda, göz yorgunluğunu azaltıp kontrast performansında bir artış algısı yaratmak suretiyle, görüntü kalitesini geliştirme yeteneği sayesinde, Philips TV PQ teklifinin ana bir unsuru olmayı sürdürüyor.

Ambilight teknolojisinin en son hali ise, yakınlarda piyasaya sürülen ve ekran üzerindeki görüntüyü setin sınırlarının ötesine de yansıtabilme yeteneği ile 8901 AmbiLux modeli olmayı sürdürürken, en son 8601 seti ise, ekstra ince çerçevesi ve TV’nin havada yüzdüğü algısını veren blade standı ile dört taraflı Ambilight’a sahip.

2016 yelpazesinde, üç taraflı Ambilight teknolojisinin 6561 modeli ile birlikte 6000 serisine kadar taşındığı görülürken, 6401 ve 6501 modellerinde ise iki taraflı Ambilight bulunuyor.

Cihaz.TV‘yi Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram‘da takip edin.